1027 (627) 2011-11-18 - 2011-11-24

Powstaje Centrum Designu Gdynia

25 listopada w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98 inauguruje działalność Centrum Designu Gdynia.

Ma ono wspierać rozwój przemysłów kreatywnych, głównie firmy i projekty związane ze wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową, multimediami i architekturą. Będzie propagować silną współpracę projektantów z przedsiębiorcami. Jednocześnie Centrum Designu Gdynia koordynować będzie wszelkie inicjatywy i wydarzenia związane z designem w mieście, m.in. poprzez udział w międzynarodowych projektach, prowadzenie działań edukacyjnych, organizację wystaw i wydarzeń promujących design, takich jak Gdynia Design Days.

Pierwszym wydarzeniem Centrum jest wystawa projektów i projektantów z Pomorza - regionu, który od lat kojarzony jest głównie z przemysłem stoczniowym i bursztyniarstwem. Niewielu z nas zastanawia się nad tym, że za projektem kontenerowca stoi projektant, a bursztynowa biżuteria to nie tylko tandetna, masowa produkcja, lecz często bardzo dobry produkt autorski.

Pomorski design to również pociągi, obuwie, meble oraz inne produkty wzornictwa przemysłowego, a każdy z tych projektów stworzył utalentowany projektant. Kuratorami wystawy są Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski. Zaproszeni na wystawę projektanci to zarówno początkujący projektanci - studenci Akademii Sztuk Pięknych, jak również znani i cenieni profesjonaliści, mający ugruntowaną pozycję zawodową.

Wystawa „3p gdynia design exhibition - pomorski potencjał projektowy" potrwa do 14 stycznia 2012 r.