PILNE! ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA DŁUŻEJ #zostańwdomu PILNE! ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA DŁUŻEJ #zostańwdomu
1027 (627) 2011-11-18 - 2011-11-24

Tajemnice grobu Kopernika w Riwierze

Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza we wtorek 22 listopada o godzinie 17.30 na kolejne spotkanie z cyklu "Odkurzacze historii". Tym razem o arcyciekawych efektach pracy archeologów podczas poszukiwań grobu Mikołaja Kopernika opowie reżyser filmu dokumentalnego „Tajemnice grobu Kopernika" Michał Juszczakiewicz.

Jeden z największych astronomów świata, Mikołaj Kopernik, pochowany został w maju w roku 1543, w katedrze Fromborskiej. Dokładne miejsce jego pochówku pozostawało nieznane przez stulecia. Na rozwiązanie tej zagadki czekaliśmy aż do początku XXI wieku, kiedy to Kapituła Warmińska, przygotowując się do uroczystych obchodów 750 lecia swego założenia, postanowiła zwrócić się do naukowców z prośbą o pomoc w ustaleniu, gdzie złożono szczątki wielkiego kanonika warmińskiego Mikołaja Kopernika. 3 listopada 2005 roku szef polskiego zespołu badawczego prof. Jerzy Gąssowski, ogłosił światu sensacyjną wiadomość: z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością możemy stwierdzić, że odnaleźliśmy grób Mikołaja Kopernika. W jaki sposób naukowcy uzyskali całkowitą pewność, co do swego odkrycia? Gdy porównali kod DNA astronoma pozyskany ze znalezionej w grobie czaszki z jego włosami, które zachowały się w ... Uppsali.


Film dokumentalny „Tajemnica grobu Kopernika" przedstawia pełną historię przebiegu tych spektakularnych badań. Ekipa filmu „Tajemnica grobu Kopernika" jako jedyna otrzymała zgodę naukowców na pełną dokumentację ich badań, które trwały pięć lat i prowadzone były w Polsce i w Szwecji.

Pierwsza, przedpremierowa prezentacja filmu odbyła się w toruńskim Ratuszu w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, w sali mieszczańskiej pod słynnym portretem astronoma. Następny pokaz odbył się na zamku w Olsztynie, w którym Kopernik mieszkał
i pracował. Trzeci pokaz miał miejsce w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Premiera filmu przypadła na 3 grudnia 2009 w Waszyngtonie w prestiżowej Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie. Kolejne pokazy w USA odbyły się w Nowym Jorku i Los Angeles. W Szwecji dokument został pokazany w kwietniu 2010 roku, w Uppsali.