1029 (629) 2011-12-02 - 2011-12-08

Dni Dawcy Szpiku w Gdyni - dla Wiesławy i innych

6 grudnia br., w godz. 9.00-17.00, w restauracji Petit Paris w Gdyni (ul. Śląska 21), oraz 7 grudnia br., w godz. 9.00-15.00, w Akademii Marynarki Wojennej (ul. Śmidowicza 69) odbędą się Dni Dawcy Szpiku dla Wiesławy i innych, których organizatorem jest Fundacja DKMS Polska. Ambasadorem mikołajkowej rejestracji potencjalnych dawców jest Czesław Lang.

Wiesława Abraham z Gdyni ma 30 lat. Jest mężatką i szczęśliwą matką dwóch synów: 3,5-letniego Marcela i 2-miesięcznego Mateusza. Sześć tygodni po urodzeniu drugiego synka zdiagnozowano u niej ostrą białaczkę szpikową. Z chorobą walczy w Klinice Hematologii i Transplantologii w Gdańsku. Niezbędny jest przeszczep szpiku.


W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od osoby niespokrewnionej nie znajduje swego „genetycznego bliźniaka". Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.


W Polsce zarejestrowanych jest 230 000 potencjalnych dawców - ponad 160 000 w Fundacji DKMS Polska. W ciągu dwóch lat jej działalności ponad 90 osób oddało swoje komórki macierzyste, dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.


Decyzja o rejestracji nie może być emocjonalna, ale racjonalna. Odmowa oddania szpiku oznacza odebranie komuś nadziei na życie.


Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg lub bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Wszyscy chętni do uczestnictwa w akcji powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.


Ambasadorem Mikołajkowego Dnia Dawcy Szpiku dla Wiesławy i innych jest Czesław Lang - wicemistrz olimpijski w kolarstwie, organizator Tour de Pologne. Chęć rejestracji zadeklarował Piotr Wadecki, były kolarz, a obecnie selekcjoner kolarskiej kadry narodowej.


Więcej informacji: www.dkms.pl, tel. 22 331 01 47, e-mail: fundacja@dkms.pl

ikona