1029 (629) 2011-12-02 - 2011-12-08

Święto Karlskrony w naszym mieście

7.12.2011 r. obchodzić będziemy w Gdyni Święto Karlskrony.
Program:
- godz. 14.00 - uroczyste otwarcie „Ronda Karlskrona". Tak uchwałą Rady Miasta zostało nazwane rondo u zbiegu ul. Chrzanowskiego i Polskiej;
- godz. 17.00 - w Miejskiej Informacji przy ul. 10 Lutego 24 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Karlskrona - miasto siostrzane Gdyni". Wernisażowi towarzyszyć będzie prelekcja poświęcona Karlskronie i Południowej Szwecji, którą poprowadzi Maciej Zborowski, przedstawiciel działu przewodnickiego Stena Line. Zaplanowano także konkurs, w którym nagrodą jest dwuosobowy rejs do Karlskrony ufundowany przez Stena Line.
Dodatkową atrakcją będzie występ młodzieży z koła szwedzkiego z II LO w Gdyni, która wykona szwedzkie pieśni związane ze Świętem Łucji.
Dzień Św. Łucji z Syrakuz - Święto Światła przypada na 13 grudnia i w Szwecji tradycyjnie świętuje się go pochodem ubranych na biało dziewcząt, które na głowach mają wianki z płonącymi świecami. Pieśni związane z tym świętem śpiewa się przez całą pierwszą połowę grudnia.
Wystawę w Miejskiej Informacji będzie można oglądać do połowy stycznia.
W obydwu wydarzeniach uczestniczyć będzie delegacja oficjalna z Karlskrony, na czele z Prezydent Miasta Camillą Brunsberg.
Warto dodać, że Kalskrona jest miastem siostrzanym Gdyni od 9.11.1990 r. 

ikona