Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji) Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji)
1037 (637) 2012-02-03 - 2012-02-09

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 26 lutego 2012 roku Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na kolejną wystawę poświęconą Jubileuszowej Księdze Gdynian.
Księga powstała w 2001 roku, z okazji 75-lecia nadania Gdyni praw miejskich. Prezydent Wojciech Szczurek przekazał ją podczas VII Spotkania Rodów Gdyńskich na ręce Dagmary Płaza-Opackiej, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. Jubileuszowa Księga Gdynian to ponad 300 opowieści, drzewa genealogiczne, dyskietki i kasety z głosami przodków oraz fotografie sprzed lat. Wspomnienia pisały dzieci, wnuki i prawnuki ludzi, którzy w latach międzywojennych lub tuż po wojnie przybyli do Gdyni i tu pozostali. Gdyńskie rody to nie tylko ludzie, którzy mieszkali w kaszubskiej wiosce z dziada pradziada, ale i ci, którzy przyjechali nad morze po zakończeniu wojny i odbudowywali miasto. Jubileuszowa Księga Gdynian to dowód, iż stanowimy jedną, wielką, zakochaną w swoim mieście rodzinę.
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" („Domek Abrahama", ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
3 lutego 2012 r. w Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24 o godz. 17.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „TOKIO - GAZIANTEP - GDYNIA Sołtysiak - Jacobson - Ostalski".
Zdjęcia studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej zostały zrobione w trzech odległych od siebie miastach świata.
Michał Sołtysiak podglądał tętniące życiem Tokio. Jego zdjęcia mają charakter reportażowy, fotografowane osoby zupełnie nie spodziewały się, że tuż obok nich znajduje się obiektyw. Filip Jacobson przedstawił portrety Turków mieszkających w Gaziantep. Na barwnych fotografiach przedstawiono ludzi oddanych z pasją swojej pracy. Zdjęcia Łukasza Ostalskiego to Gdynia o trzech twarzach: zawodniczki rugby, kulturysty i wakacyjnych plażowiczów. Fotografie zrobione z artystycznym smakiem i niemałym poczuciem humoru.
Tokio, Gaziantep, Gdynia - takich miast jeszcze nie znacie. Wstęp wolny.
***
Do 15 lutego br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana będzie wystawa pn. „Poszukiwania II" (malarstwo). Autorami prac są uczestnicy zajęć z arteterapii, prowadzonych przez Stowarzyszenie „Aktywni dla Zdrowia". Wystawa jest efektem poszukiwań własnego środka wyrazu każdego z twórców. Prace cechuje zarówno różnorodność tematów, jak i technik wykonania (akwarela, akryl, pastel, węgiel, tusz). Tytułowe poszukiwania to niekończący się proces, droga nierzadko wyboista... Zajęcia prowadzone są pod kierunkiem Jacentego Lubowieckiego. Prezes Stowarzyszenia „Aktywni dla Zdrowia" jest Anna Lichnerowicz.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni Koło Plastyków im. prof. W. Szczeblawskiego zapraszają na wystawę Haliny Wasielke Cieślak pt.: „Panorama Gdyni". Wernisaż wystawy rozpocznie się 9 lutego 2012 r. o godz. 18.00 w siedzibie TMG przy ul. Władysława IV 51. Wystawa czynna do 9 marca 2012 r. w poniedziałek, środę i piątek w godz. 11.00 - 15.00 oraz we wtorek i czwartek w godz. 13.00 - 17.00.
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" zaprasza na wystawę pasteli Marka Andały pt. „Zwykłe miejsca". Prace artysty oglądać będzie można w Małej Galerii im. Admirała floty Andrzeja Karwety do 6 lutego 2012 r.
Wstęp wolny.
Marek Andała - Absolwent PLSP w Supraślu (1977). Studia - Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Studiował malarstwo w pracowniach profesorów Andrzeja Kołodziejka, Jana Popka i Ryszarda Winiarskiego oraz grafikę w pracowni Maksymiliana Snocha. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Ryszarda Lisa w 1984 r. Członek ZPAP, współzałożyciel Stowarzyszenia Pastelistów Polskich z siedzibą w Nowym Sączu oraz Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą. Brał udział w ponad 100 środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, wystawach oraz przeglądach rysunku i malarstwa.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy „Świat wokół nas" - prezentującej prace plastyczne podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Gdyni w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże.
Wystawa potrwa do 28 lutego br. w godzinach otwarcia biblioteki.
***
Kawiarnia Caffe Anioł przy ul. Kilińskiego w Gdyni zaprasza na wystawę zdjęć Magdy Truszkowskiej - „Czarodziejski Młyn".
Pomiędzy jeziorami Kłodno i Raduńskim Dolnym, w miejscu, gdzie leniwie przepływająca Radunia jest zabudowana betonowym jazem, działa stary młyn. Wystawa zdjęć jest oparta o zbiór fotografii młyna w Chmielonku, wykonanych wiosną i latem 2011 roku. Zawiera również motywy etnograficzne z historii młynarstwa, materiały zebrane podczas pobytu w jednym z górzystych regionów Francji oraz efekty poszukiwań pozostałości polskich młynów na Pomorzu. Opowieść o młynach, sięgająca czasów starożytnych, gdy ludzie nauczyli się sposobów mielenia mąki z użyciem kół, napędzanych energią wody, jest nierozerwalnie związana z wypiekaniem chlebów oraz z historią i praktyką piekarnictwa. Podczas ekspozycji prezentowane są także zdjęcia chlebów wraz z recepturami. Wystawa prezentowana będzie w Caffe Anioł do 16 lutego 2012 r.
Wstęp wolny.
***
Galeria Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51 zaprasza na wystawę prac grupy artystów z Rumi „Pasjonat" stowarzyszonych przy Rumskiej Pracowni Malarskiej „Akt". Wystawa czynna do 7.02.2012 r. w dniach: pn. śr. pt. w godz. 11.00 - 15.00, wt. czw. w godz. 13.00 - 17.00.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Beaty Cedrzyńskiej „FIGURACJA" do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Wystawę można oglądać do dnia 23 lutego 2012 r. Beata Cedrzyńska ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w 1999 roku. Promotorem jej dyplomu była prof. Teresa Miszkin. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora. Promotorem jej pracy doktorskiej „Figuracja ciało i duch" był dr hab. Jarosław Bauć. Beata Cedrzyńska brała udział w wielu wystawach, otrzymywała nagrody i wyróżnienia. Wystawa dofinansowana przez Miasto Gdynia.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy fotograficznej Sylwii Grzeni pt."Chiny". Wystawa prezentuje fotografie wykonane podczas podróży przez Chiny w 2010 roku. Autorka jest podróżniczką, absolwentką politologii Uniwersytetu Gdańskiego, szkoły dziennikarskiej oraz Studium Fotografii Artystycznej. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113, Gdynia - Grabówek. Wystawa prezentowana do 29 lutego br.