1038 (638) 2012-02-10 - 2012-02-16

Dzień Dawcy Szpiku

Krewniacy Club Trójmiasto, Fundacja DKMS oraz Parlament Studentów Akademii Morskiej w Gdyni zapraszają w czwartek 16 lutego 2012 na Dzień Dawcy Szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w siedzibie uczelni (ul. Morska 81-87) w godz. 9.00-15.00.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od osoby niespokrewnionej nie znajduje swego „genetycznego bliźniaka”. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 250 000 potencjalnych dawców – prawie 189 000 w Fundacji DKMS Polska. W ciągu trzech lat jej działalności 133 osoby oddały swoje komórki macierzyste lub szpik kostny, dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.
Decyzja o rejestracji nie może być emocjonalna, ale racjonalna. Odmowa oddania szpiku oznacza odebranie komuś nadziei na życie.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg lub bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Wszyscy chętni do uczestnictwa w akcji powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

I Ty możesz uratować czyjeś życie. Przyłącz się do walki z białaczką.

Jeśli oddawałeś ostatnio krew, również możesz zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Więcej informacji na stronie:
www.dkms.pl

ikona