1043 (643) 2012-03-16 - 2012-03-22

Dowód osobisty dla ORP „Piorun”

Z okazji 18. rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP „Piorun" okręt otrzymał symboliczny „dowód osobisty". Uroczystość odbyła się 12 marca 2012 w Porcie Wojennym w Gdyni.
W imieniu Prezydenta Gdyni dowódcy dowód wręczył jednostki wiceprezydent Bogusław Stasiak. Dokument jest symbolicznym podkreśleniem pełnoletniości okrętu i związku Gdyni z Marynarką Wojenną. Miasto jest honorowym patronem jednostki od 15 sierpnia 1996 roku. ORP „Piorun" to jedna z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Jako pierwszy ćwiczył z okrętami NATO już trzy dni po wstąpieniu Polski do Sojuszu. Pod biało-czerwoną banderą przebył niemal 30 tysięcy mil morskich. Podczas osiemnastoletniej służby ORP „Piorun" wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych manewrach BALTOPS, w największych manewrach NATO - STRONG RESOLVE, ćwiczeniach BALTIC SWIFT i NORTHERN COASTS oraz w serii manewrów lekkich nawodnych sił uderzeniowych.
Jednostka wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Jej dowódcą jest kpt. mar. Olgierd Wójcik.  

Zdjęcia z uroczystości zobacz tutaj

ikona