Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1045 (645) 2012-03-30 - 2012-04-05

„Interface” - międzynarodowa konferencja w Gdyni

W dniach 26 i 27 marca 2012 r. w Gdyni odbyło się spotkanie partnerów projektu „Interface", poświęcone rozwojowi systemu informacji o rejsach promowych - na bazie Internetu.

Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o udziale miast partnerskich Gdyni i Królewca w przygotowaniu bezwizowego małego ruchu granicznego, w tym działań dla uruchomienia ruchu promowego. Rosjanie informowali też o modernizacji portu w Bałtijsku, dokąd (od 17 marca br.) - w każdą sobotę - wypływa z Gdyni statek „Żeglugi Gdańskiej". Swoje wystąpienia miały też miasta Wejherowo i Łeba (oba należą do projektu NORDA), które są coraz lepiej skomunikowane z bazą promową w Gdyni. Warto dodać, że projekt Interface rozwija systemy obsługi pasażerów niezmotoryzowanych - w portach południowego Bałtyku. Partnerami są miasta i organizacje gospodarcze, obsługujący komunikację promową pomiędzy Niemcami a Danią i Szwecją oraz pomiędzy Polską i Szwecją.

W Gdyni projekt służy głównie pasażerom promów z/do Karlskrony. W obu naszych miastach partnerskich działają centra informacji turystycznej i usługi przewozowe (autobusy shuttle). Rozwijane są systemy informacji na popularnych trasach pieszych wędrówek (np. gdyński System Informacji Miejskiej). Wkrótce montowane będą interaktywne tablice informacyjne. Wykonano również filmy promocyjne, ułatwiające planowanie podróży promem i wizytę w miejscu przeznaczenia. Partnerami Gdyni są - poza miastem Karlskrona - firma Stena Line (właściciel promów) oraz Szwedzko-Polska Izba Gospodarcza. Obserwatorem jest miasto Królewiec. Partnerom obu projektów unijnych przedstawiono inicjatywę: Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów „NORDA", która ma na celu współpracę dla szybszego rozwoju północnej części Pomorza. Wiadomo, że występuje tu bardzo dużo miejsc aktywnego wypoczynku i rekreacji - uzupełniających walory przyrodnicze (parki narodowe, krajobrazowe i rezerwaty przyrody).

Więcej - Biuro Rozwoju Miasta - tel. 58 668 2111 oraz na stronie internetowej: www.interfaceproject.eu.