1046 (646) 2012-04-06 - 2012-04-12

Pamięci ofiar morskich katastrof

Związek Ludności Niemieckiej w Gdyni zaprasza na nabożeństwo w 67. rocznicę tragedii zatopienia statków pasażerskich: „Wilhelm Gustloff, „Steuben" i „Goya" przez okręty podwodne sowieckiej floty. Msza św. w intencji ofiar największych tragedii morskich odbędzie się 16 kwietnia 2012 roku o godz. 15.30 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni przy ul. Portowej 2. 15 minut przed oraz w czasie Mszy św. wystąpi chór Stella Maris z Gdyni - Orłowa pod kierownictwem Danuty Kowalczyk. W uroczystości udział wezmą m.in.: Konsul Generalny Niemiec, przedstawiciele władz państwowych, członkowie Mniejszości Niemieckiej z Trójmiasta, Przyjaźni Polsko - Niemieckiej Gdyni i Gdańska oraz innych organizacji z Polski i Niemiec. Po Mszy św. nastąpi złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową na terenie kościoła.
***
13 kwietnia 2012 r. o godz. 19.00 w auli WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni (ul. Kielecka 7, I piętro) odbędzie się otwarty pokaz filmu „Gustloff. Ostatni rejs".
Film w reżyserii Christiana Frey'a to dokument rzucający nowe światło na największą tragedię w dziejach podróży morskich. Twórcy filmu szukają odpowiedzi na pytania o przyczyny tej tragedii, odkrywając skrywane tajemnice. Projekcja filmu odbywa się w ramach konferencji naukowej „Testament RMS Titanic. 100 lat po tragedii". Po projekcji odbędzie się dyskusja.
Wstęp bezpłatny.