1046 (646) 2012-04-06 - 2012-04-12

Plaża także dla psów...

Od maja wszystkie psy będą mogły zażywać kąpieli morskich na 100 metrowym odcinku plaży nieopodal gdyńskich Kolibek. Prawdziwy psi raj dopełni pobliska specjalna strefa dla czworonogów, której otwarcie planowane jest w lipcu.
Od 1 maja do 30 września każdego roku obowiązuje w Gdyni całkowity zakaz wprowadzania psów na plaże. Podczas ostatniej sesji (28 marca) radni zadecydowali jednak, że będzie to możliwe w wyznaczonych i dostosowanych miejscach, które pozwolą zwierzętom wyhasać się do woli, a zarazem będą na tyle odległe od ludzkich siedlisk, by nie przeszkadzały osobom, dla których sąsiedztwo psów mogłoby być uciążliwe.
Na razie zostanie wytyczony 100-metrowy odcinek plaży, na którym przez cały rok psy będą mogły biegać, kąpać się i bawić ze swoimi właścicielami. Nieopodal (na wysokości pomnika 2 Morskiego Pułku Strzelców w Kolibkach) powstanie specjalna „Strefa dla psów". Na ogrodzonym, sporym terenie znajdzie się sprzęt „agility", by czworonogi mogły się wyhasać, a także ławki, dystrybutory z woreczkami na psie nieczystości oraz kosze na śmieci. Trafić tutaj nietrudno. W pobliżu znajdują się dwa przystanki ZKM-u. Obecnie trwają prace przygotowawcze, by strefa została otwarta w lipcu.
Pomysłodawczyniami projektu są gdyńskie radne: Beata Szadziul i Maja Wagner, które już myślą o kolejnych psich wybiegach. Odpowiednie miejsca mogłyby wskazać np. rady dzielnic. Projekt jest częścią gdyńskiego programu edukacyjno-informacyjnego „Pies w wielkim mieście", realizowanego od 2009 r. W ramach akcji na terenie wszystkich dzielnic zamontowano w sumie ponad 200 dystrybutorów bezpłatnych torebek na psie nieczystości. Co roku Miasto zamawia 0,5 mln takich torebek. Psy mogą także rozładować swą energię i zacieśnić więzy z właścicielami podczas organizowanych dwa razy w roku „Psich fikołków". Częścią programu są także identyfikatory, dzięki którym każdy zarejestrowany pies staje się obywatelem Gdyni.