1048 (648) 2012-04-20 - 2012-04-26

VI Sesja Historyczna

Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych oraz Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Stowarzyszenie Powiernictwo Polskie z siedzibą w Gdyni, Państwowe Muzeum Stutthof - oddział w Sopocie zapraszają na VI Sesję Historyczną - z cyklu poświęconego upamiętnianiu bezprawnych grabieży majątku i wygnania przez Niemców z miasta Gdyni tysięcy jego mieszkańców narodowości polskiej.

Sesja odbędzie się 24 kwietnia 2012 r. o godz. 10.00 w sali obrad Rady Miasta Gdyni (sala 105) w budynku Urzędu Miasta przy al. Marszałka Piłsudskiego 52/54.

Program:
- Zapomniane ofiary podobozu KL Stutthof w Gdyni - mgr Elżbieta Grot - Państwowe Muzeum Stutthof;
- Wysiedlenia ludności polskiej z powiatu morskiego w latach II wojny światowej - dr hab. Grzegorz Berendt - naczelnik OBEP IPN Gdańsk;
- Mieszkańcy Gdyni i okolicznych powiatów w Sonderfahndungsbuch Polen - prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski - dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego;
- Delegatura Rządu RP na Kraj - na Pomorzu i na terenie Gdyni - dr hab. Bogdan Chrzanowski - Uniwersytet Gdański, Państwowe Muzeum Stutthof.

Sesja naukowa pod honorowym patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.   

ikona