1053 (653) 2012-06-01 - 2012-06-07

Football Film Festival

Football Film Festival, międzynarodowy festiwal filmowy poświęcony piłce nożnej, startuje w piątek 1 czerwca 2012 r. w Gdyni.
Przez pięć dni projekcji będzie można obejrzeć w sumie 21 filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym polskie kroniki futbolowe. Projekcje odbędą się w Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1).
Football Film Festival to nowa międzynarodowa impreza, która skierowana jest nie tylko do pasjonatów piłki nożnej, ale również do osób, które chcą poznać sport od innej, niecodziennej strony, poznać życiowe losy największych nazwisk piłki nożnej i zajrzeć za kulisy największych rozgrywek. Dokumenty i fabuły o prawdziwych ludziach, sportowcach, drużynach i klubach piłkarskich pokażą prawdziwe emocje w czasie meczu, odsłonią co dzieje się w szatni, jak rozmawiają między sobą piłkarze i sędziowie czy jak kibice przygotowują się do dopingu swoich drużyn i jaką rolę w ich życiu odgrywa piłka nożna.
Z jednej strony pokazane zostaną ambitne i artystyczne filmy jak „Maradona Kusturicy", „Szukając Erica" Kena Loacha czy „Brat" w reż. Marcela Rasguina. Z drugiej zaś pełne prawdziwych emocji, często opatrzone doskonałymi archiwalnymi zdjęciami, dokumenty opowiadające historie drużyn i piłkarzy - „Historia Jaya Demerita", reż. Nick Lewis, „Trzecia część meczu" w reż. Adama Bortowskiego, znakomity obraz pokazujący poniekąd przyczyny porażki polskiej reprezentacji w eliminacjach do mistrzostw w RPA w 2010 r. czy „Ostatni proletariusze footballu" - dokument o szwedzkiej amatorskiej drużynie złożonej z pracowników fabryki, hydraulików, kucharzy, którym w latach osiemdziesiątych udało się ograć jedną z najlepszych drużyn Europy - FC Barcelonę.
Podczas otwarcia festiwalu zaprezentowane zostaną dwa filmy - „Sędziowie" w reż. Yves Hinanta i Erica Cardota, belgijski dokument ujawniający kulisy pracy piłkarskich sędziów i portretujący Howarda Webba podczas rozgrywek Euro w 2008 i meczu naszej reprezentacji z Austrią oraz Rock'n'Ball w reż. Dmitry Prikhodko, fabułę opowiadającą losy młodego chłopca, którego największym marzeniem jest piłka nożna.
Wszystkie filmy podczas Football Film Festivalu biorą udział w plebiscycie publiczności.
Bilety w cenie 14 zł do nabycia na godzinę przed pierwszą projekcją w Klubie Filmowym oraz na stronie festiwalu: www.footballfilm.pl.

ikona