Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
1053 (653) 2012-06-01 - 2012-06-07

Miasto w obiektywie francuskich piosenek

Instytut Francuski w Polsce organizuje 2 czerwca 2012 r. w piętnastu polskich miastach Pierwszy Frankofoński Maraton Fotograficzny. Celem maratonu jest wykonanie w określonym czasie zdjęć na podstawie tematów związanych z kulturą francuskojęzyczną.
Idea konkursu to spojrzenie na przestrzeń miejską z zupełnej nowej perspektywy kulturowej - przez pryzmat najbardziej znanych francuskich przebojów. Inicjatywa ma na celu popularyzację języka francuskiego i kultury Francji, która fascynuje i przyciąga z roku na rok coraz więcej Polaków.
W dniu konkursu uczestnicy wyruszają w miasto w poszukiwaniu inspirujących miejsc, które uwiecznią na fotografiach. Każda drużyna ma za zadanie zrealizować w ciągu dnia 4 zdjęcia na 4 różne tematy (jedno zdjęcie na każdy temat). Na zakończeniu konkursu wszystkie zdjęcia zostaną udostępnione na stronie internetowej: http://institutfrancais.pl/marathon-photo.
W każdym mieście jury lokalne wybierze autorów najlepszych zdjęć. Jury krajowe zbierze się następnie w celu wyłonienia zwycięzców krajowych spośród laureatów regionalnych. Z kolei drużyna, która otrzyma najwięcej głosów przez Internet, otrzyma nagrodę publiczności.
Konkurs jest skierowany do Polaków w wieku powyżej 14 lat, entuzjastów języka francuskiego i kultury Francji oraz pasjonatów fotografii.
Na zwycięzców czekają niepowtarzalne nagrody: wyjazdy językowe, aparaty fotograficzne, albumy, płyty CD, książki oraz wiele innych.
W Gdyni organizacją Pierwszego Frankofońskiego Maratonu Fotograficznego zajmuje się II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Wojciech Szczurek. Siedzibą sztabu organizatorów w dniu maratonu będzie Hotel Gdynia.
Drogą internetową zapisało się 35 dwuosobowych ekip, w tym 28 w kategorii gimnazjum/liceum oraz 7 w kategorii studenci/dorośli. Gdynia pod względem liczebności uczestników zajmuje 3 miejsce w Polsce i plasuje się po takich ośrodkach jak Łódź czy Kraków. Ogólna liczba uczestników w I Frankofońskim Maratonie Fotograficznym w całej Polsce to ponad 800 osób.
Lokalne jury składa się z artystów fotografików oraz artystów plastyków. Zasiadają w nim dr Piotr Zabłocki z Polskiego Związku Artystów Fotografików, Wiesława Klemens z Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Barbara Jarych, z Zespołu Sztuk Plastycznych oraz organizatorzy. Przyznają oni 3 nagrody dla kategorii gimnazjum /liceum oraz jedną w kategorii studenci/ dorośli. Oceniane będą nie pojedyncze zdjęcia, lecz cykle czterozdjęciowe odpowiadające zadanym tematom. Ponadto Jury przyzna także nagrodę „Coup de coeur", czyli za najciekawsze zdjęcie gdyńskiego maratonu.
Tylko 4 zespoły dostaną się do ścisłego ogólnopolskiego finału (3 z kategorii gimnazjum/liceum i 1 z kategorii studenci/dorośli). Krajowe Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Gieraltowskiego z Polskiego Związku Artystów Fotografików wybierze zwycięski tandem. Każdy gdynianin będzie jednak mógł oddać swój głos na regionalne prace w ramach Nagrody Internautów.
Konkurs organizowany po raz pierwszy w Polsce cieszy się we Francji dużą popularnością, gdzie jego twórcą jest FNAC, największa francuska firma zajmująca się dystrybucją książek i płyt. 

ikona