1053 (653) 2012-06-01 - 2012-06-07

Spotkania autorskie z Piotrem Januszewskim i Iwoną Kienzler

Z Piotrem Januszewskim

Miejska Biblioteka Publiczna (Filia nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże) zaprasza 5 czerwca 2012 r. o godz. 17.00 na spotkanie z Piotrem Januszewskim - fotografem, autorem albumu „Pomorze. Mała wielka ojczyzna", który jest efektem ponad trzyletniej pracy. Nie jest to wybór zdjęć z bogatego archiwum autora lecz fotografie wykonane specjalnie na potrzeby tej publikacji. Piękne, niezwykle plastyczne malarskie zdjęcia krajobrazów uwiecznionych o każdej porze roku, zarówno w dzień, jak i w nocy, ciekawe kadry miast i wsi oraz żyjących w nich ludzi, niesamowicie sfotografowana pomorska przyroda, stanowią o unikatowym charakterze wydawnictwa.
Uzupełnieniem zdjęć jest urzekający tekst autorstwa Marty Sapały, rodem z Kartuz.

Wstęp wolny.

„Pomorze. Mała wielka ojczyzna" jest pierwszym autorskim albumem Piotra Januszewskiego. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne", który otrzymał dotację Miasta Gdyni w ramach konkursu „Kultura w dzielnicy".

Z Iwoną Kienzler

6 czerwca 2012 r. o godz. 18.00
w Cafe Księgarni Vademecum, ul. Świętojańska 5-7, rozpocznie się spotkanie autorskie z Iwoną Kienzler. Autorka opowie o skandalach za czasów Augusta II Mocnego.

August II z saskiej dynastii Wettinów, zwany przez potomnych Mocnym, rządził Rzeczpospolitą Obojga Narodów przez 36 lat, przerwane dwuletnim okresem wymuszonej abdykacji. Wettin cieszył się sławą wojownika obdarzonego brawurą i odwagą, ale nie miał ani zmysłu stratega, ani cech przywódczych. Okazuje się też, że wbrew ogólnemu mniemaniu, wiele wysiłków poświęcił na ratowanie Polski, która już wtedy chyliła się ku upadkowi; niestety, bezskutecznie. Książka poświęcona jest głównie życiu miłosnemu pierwszego Wettina na tronie Polski. Przedstawia kolejne metresy oraz kochanki, które na dłużej zagościły w jego sypialni lub w jakiś sposób wpłynęły na jego życie.
Spotkanie poprowadzi Elżbieta Żukowska.

Wstęp wolny. 

ikona