1056 (656) 2012-06-22 - 2012-06-28

BCT Gdynia Marathon - 10 mil morskich wpław

Wielki powrót do maratonów pływackich rozgrywanych w latach 60. i na początku 70. W sierpniu najlepsi zawodnicy z całego świata pokonają ponad 18-kilometrową trasę z Helu do Gdyni. Organizatorem BCT Gdynia Marathon, który odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia, jest Bałtycki Terminal Kontenerowy.
To druga edycja zawodów. Poprzednie, rozegrane w 2011 r., były jednak tylko preludium do tegorocznej imprezy. Wówczas 50 zawodników rywalizowało na dystansie 3000 metrów na wodach Zatoki Gdańskiej. Teraz uczestnicy będą musieli pokonać ponad 18-kilometrową (10 mil morskich) trasę z Helu do Gdyni. To powrót do tradycji zawodów odbywających się w latach 60. i 70. na wodach Zatoki Puckiej.
Do maratonu zaproszono kilkudziesięciu najlepszych zawodników z całego świata, medalistów mistrzostw świata, Europy oraz Polski. Dotychczas zarejestrowali się m.in.: Benjamin Konschack - mistrz Niemiec 2011 na 25 km i Australijczyk Trent Grimsey - zwycięzca prestiżowych zawodów King and Queen of the Sea rozegranych w Rio de Janeiro w 2011 r. oraz wicemistrz świata na dystansie 25 km z 2009 r.
Z plaży na Helu wystartuje najlepsza piętnastka. Meta zawodów będzie wyznaczona na plaży miejskiej w Gdyni, gdzie kibice oraz turyści będą mogli podziwiać finiszujących maratończyków.
Pula nagród wynosi aż 28 000 dolarów.
Pływacy, którzy chcieliby wystartować w zawodach (należy mieć udokumentowane doświadczenie w startach na długich dystansach), mogą zgłosić się, wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej: www.bctgdyniamarathon.com. Tam też znajduje się więcej informacji.
BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy to największy, najlepiej wyposażony i najstarszy terminal kontenerowy w Polsce. Od 2003 r. jest częścią filipińskiej grupy ICTSI, światowego operatora terminali kontenerowych. Jako spółka nierozerwalnie związana z Gdynią włącza się w organizacje różnego rodzaju wydarzeń specjalnych wychodzących poza podstawową działalność firmy. W 2010 r. BCT był współorganizatorem „Obywatelskiego Kontenera Kultury".
W kontenerze przekształconym w galerię sztuki zbierano podpisy dla „Paktu dla Kultury". Od 2011 r. Bałtycki Terminal Kontenerowy jest partnerem regat ShipCup oraz organizatorem maratonów pływackich na Zatoce Gdańskiej.
Więcej informacji, w tym regulamin imprezy i formularz zgłoszeniowy na stronie internatowej: http://bctgdyniamarathon.pl/.