1057 (657) 2012-06-29 - 2012-07-05

Policjanci apelują do pieszych

Gdyńscy policjanci apelują do pieszych o ostrożność. W ciągu ostatnich 30 dni na ulicach Gdyni śmierć poniosły dwie osoby, które przechodziły przez jezdnię przy czerwonym świetle.
Obu tragedii można było uniknąć. Niestety, pomimo wielu akcji profilaktycznych widok osoby przechodzącej w miejscu niedozwolonym lub przy włączonym czerwonym sygnalizatorze nadal jest powszechny. Grozę budzą rodzice trzymający za rękę dziecko, którzy również ignorują przepisy ruchu drogowego dotyczące pieszych.
29 maja br. przy ul. Morskiej w okolicy skrzyżowania z ul. Chylońską 73 - letni mężczyzna wszedł na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle i został potrącony przez jadący prawidłowo ulicą Morską pojazd m-ki BMW. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Drugi wypadek wydarzył się kilkaset metrów obok miejsca tej tragedii. 23 czerwca br. 35 - letnia kobieta na skrzyżowaniu ul. Morskiej z Estakadą Kwiatkowskiego weszła na przejście na czerwonym świetle wprost pod nadjeżdżającą Skodę. Pomimo reanimacji, nie udało się jej uratować.
W obu przypadkach na przejściu działała sygnalizacja świetlna. Osoby piesze zignorowały światło czerwone zakazujące przechodzenia przez jezdnię. Okres oczekiwania na zmianę sygnalizatora, który nie trwa dłużej niż minutę, okazał się dla nich nadmierną stratą czasu.
Policjanci z gdyńskiej drogówki miesięcznie nakładają około 300 mandatów na osoby piesze.

Apelujemy o ostrożność. Zderzenie samochodu z pieszym, którego nie chroni stalowa karoseria, pasy bezpieczeństwa ani żadne poduszki powietrzne może być porównywalne jedynie ze skokiem z dachu wieżowca na betonowe podłoże! 

ikona