Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1057 (657) 2012-06-29 - 2012-07-05

Pomóż stworzyć nowe trasy na szlaku modernizmu

Gdyński Szlak Modernizmu, w odpowiedzi na wciąż rosnącą popularność architektury modernistycznej, przygotowuje kolejne trasy po modernistycznej Gdyni. Już w lipcu, miłośników i pasjonatów architektury okresu międzywojennego zaprasza na spacer po gdyńskiej dzielnicy mieszkaniowej Działki Leśne.
To jedno z wydarzeń w ramach Programu wydarzenia partnerskiego Gdynia Design Days.
Spacer po Działkach Leśnych odbędzie się 14 lipca 2012 r., o godz. 11.00, zbiórka przy ul. Pomorskiej 18.
Więcej szczegółów na stronie www.modernizmgdyni.pl.
W sierpniu, ponownie wyruszymy wspólnie, żeby poznać kolejne dzielnice mieszkaniowe Gdyni - w tym Wzgórze oraz Redłowo.
Wraz z szybkim rozwojem portu i samego śródmieścia Gdyni w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, rozwijały się dwie dzielnice mające zaspokoić olbrzymie zapotrzebowanie na nowe mieszkania. Było to Redłowo wraz z powstającym Wzgórzem Focha (obecnie Wzgórze Św. Maksymiliana) oraz Działki Leśne.
Nie są to obecnie dzielnice kojarzące się mieszkańcom z modernizmem, podczas gdy znaleźć tam możemy doskonałe realizacje takich wybitnych architektów jak Włodzimierz Prochaska, Stanisław Ziołowski, Jerzy Müller, czy Tadeusz Jędrzejewski. Fani architektury modernistycznej odnajdą tu wszystko to, co w niej najlepsze: okna bulaje, zaokrąglone narożniki, oszklone wykusze, „termometry" i wiele innych charakterystycznych motywów architektury modernistycznej.
Pomóż odkryć modernistyczną duszę swojej dzielnicy! Jeśli jesteś mieszkańcem Działek Leśnych, Redłowa bądź Wzgórza.
Posiadasz stare fotografie, na których widnieją przedwojenne budynki? A może znasz ciekawe opowieści o słynnych mieszkańcach tych dzielnic? Podziel sie z nami i odkryj modernizm w swojej dzielnicy. Zebrane informacje na pewno przyczynią się do lepszego poznania historii tych dzielnic, w tym opowieści o jej architekturze.
Informacje należy kierować na adres e - mail: jacek.debis@arg.gdynia.pl lub osobiście w biurze Agencji Rozwoju Gdyni przy ul. Świętojańskiej 141, tel. 58 620 24 17. 

ikona