Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

Uwaga! Od soboty 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną, będą również obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej zasłoń usta i nos.

1058 (658) 2012-07-06 - 2012-07-12

W Gdyni - mieście dobrze zaprojektowanym

Od 7 do 15 lipca 2012 r. trwać będą gdyńskie dni dobrego wzornictwa, czyli Gdynia Design Days. Tym razem centrum imprezy - Terminal Designu - znajdzie się tuż nad wodą - na placu przed Akwarium Gdyńskim. Hasło tegorocznej edycji: „Forma w mieście - Miasto w formie". Program wypełnią: wystawy, warsztaty, spotkania z projektantami i specjalistami, którzy z powodzeniem wykorzystują design w biznesie. Nie zabraknie także pokazów filmowych oraz imprez towarzyszących.
Hasło tegorocznej edycji podkreśla związki designu z przestrzenią wokół nas. Co zrobić, by była lepiej zaprojektowana, by wypełnić ją w sposób przemyślany, estetyczny i funkcjonalny? Co zrobić, by polskie miasta były piękniejsze i bardziej przyjazne? Uczestnicy imprezy poszukają odpowiedzi w Gdyni - mieście dobrze zaprojektowanym.
Terminal Designu
plac przed Akwarium Gdyńskim, 8-15 lipca
Poszczególne strefy Terminalu przybliżą uczestnikom proces projektowania. W programie: wykłady, warsztaty ze specjalistami, panel biznesowy z udziałem firm wykorzystujących wzornictwo w swoich codziennych działaniach, warsztaty dla dzieci i amatorów projektowania oraz wieczorne pokazy filmowe z designem w roli głównej. Podczas SuperSam Design będzie można zobaczyć i kupić prace młodych projektantów. Autorem projektu Terminalu Designu jest Monika Potorska z Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów „PoCoTo".
Wystawy
Ładny kraj
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), 7 lipca - 31 sierpnia
Główna wystawa tegorocznej edycji będzie podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu: po inwestycjach finansowanych z Unii Europejskiej, wielkich porządkach na dworcach i lotniskach, Euro 2012, polskiej Prezydencji 2011. Podczas wystawy będzie można zobaczyć, jak wygląda design: polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci, pomników i cmentarzy, reklam przy drodze, znaczków pocztowych, dowodów osobistych, czy stron internetowych samorządów. Zaprezentują się także laureaci konkursu „Designed for Poznań". Kurator wystawy: Janusz Kaniewski.
Rzeczy piękne i mądre. Design innowacyjny
Centrum Design Gdynia (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, al. Zwycięstwa 96/98), 7 lipca - 15 sierpnia
Na wystawie prezentowane będą wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów. Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Piątkowska.
Bóg Humor Ojczyzna. Design rosyjski
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1), 7 lipca - 31 lipca
Wystawa odkrywa Rosję - jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, za którą podąża projektowanie. Prawdziwe perły kreatywności, innowacyjności, inspirującej egzotyki - takie są projekty, które wychodzą z rąk rosyjskich projektantów, absolwentów najlepszych szkół designu na świecie. Wystawa obala stereotyp złotych klamek w willach oligarchów i szarej biedy na ulicach miast. Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Kaniewska.
Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989
Skwer Kościuszki, 7-15 lipca
Pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że „potrzeba jest matką wynalazku" i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach, po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych „designerów". Kurator i komisarz wystawy: Janusz Kaniewski.
Made in Poland. Cudze chwalicie własnego nie znacie
Miejska Informacja (10 Lutego 24), 7-15 lipca
Wystawa prezentuje hity eksportowe polskiego designu: kosmetyki, odzież, gry komputerowe, sprzęt sportowy. Kurator wystawy: Janusz Kaniewski.
Warsztaty dla projektantów i studentów wzornictwa
- „Warsztaty z modelowania CLAY" - 9 lipca, Centrum Designu Gdynia/PPNT - spotkania młodych projektantów i studentów wzornictwa ze specjalistami i projektantami, kurator festiwalu Janusz Kaniewski podzieli się z uczestnikami swoim doświadczeniem w projektowaniu samochodów;
- „Jak sprzedać swój projekt" - 12-13 lipca, Centrum Designu Gdynia/PPNT - komunikacja w biznesie, sposoby prezentacji siebie o swojej formy, zawieranie kontraktów handlowych;
- „Elevator Speech" - 9-10 lipca, Terminal Designu - jak zainteresować sobą, projektem, produktem dziennikarzy;
- „Projektowanie od kuchni" - 7-8, 10-11, 13-14 lipca, Centrum Design Gdynia/PPNT - swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się projektanci pracujący dla trzech renomowanych trójmiejskich firm.
Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych fanów designu
- „Echo miasta" - 8-10 lipca, Terminal Designu - uczestnicy tworzyć będą pawilon nawiązujący do gdyńskiego krajobrazu;
- „ArchiDzieciaki" - 8 lipca, Terminal Designu - uczestnicy obserwować będą, jak działa miasto, jak żyją mieszkańcy i czego potrzebują, by się w nim dobrze czuć;
- „Papierowe plecionki" - 8 lipca, Terminal Design - eksperymenty z inspirującym tworzywem - papierem, z którego można stworzyć np. biżuterię;
- „ProjektoR" - 10-13 lipca, Terminal Designu - podstawy procesu projektowania, zasady konstrukcji i kompozycji oraz zagadnienia związane z kreowaniem, projektowaniem i tworzeniem produktu;
- „Szwedzki design" - 10 lipca, Terminal Designu - historia szwedzkiego designu, co go wyróżnia, liczący się projektanci;
- „SMOK" - 11 lipca, Terminal Designu - dekorowanie sympatycznych bestii z kartonu;
- „Fly Design" - 12 lipca, Terminal Designu - uczestnicy zmierzą się z Leonardo da Vinci i stworzą spadochron według projektu renesansowego mistrza;
- „Papier Mache" - 14 lipca, Terminal Designu - eksperymenty z inspirującym tworzywem - papierem, z którego można stworzyć np. biżuterię i lampę;
- „Wszystko zaprojektowane" - 14 lipca, Terminal Designu - dzieci poznają zasady projektowania modnych strojów;
- „Projektowo" - 15 lipca, Terminal Designu - uczestnicy stworzą własną, unikalną torbę na zakupy;
- „LALE" - 15 lipca, Terminal Designu - dzieci zaprojektują niepowtarzalne lalki ze szmatek;
- „Warsztaty lomograficzne" - 15 lipca, Terminal Designu - historia lomografii, rodzaje klisz, aparatów i efekty, które można dzięki nim uzyskać
Imprezy towarzyszące
Gdyński Plener Projektowy
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) oraz „Wymiennikownia" (ul. Kartuska 20), 8-15 lipca
Pierwsza edycja warsztatów, podczas których projektanci rozwiązywać będą problemy związane z przestrzenią miejską Gdyni, najlepsze z powstałych projektów mają szansę na realizację. Najpierw uczestnicy zajmą się nową przestrzenia użytkową Gdyńskiego Centrum Innowacji - „Wymiennikownią", która ma się wkrótce stać Centrum Kreatywności Młodzieży. Kurator: Piotr Mikołajczak.
SuperSam Design
Terminal Design, 14-15 lipca, godz. 10.00 - 21.00 (sb), godz. 10.00 - 20.00 (nd)
Targowisko, na którym swoje produkty zaprezentują projektanci i designerzy z całej Polski. Organizatorzy: Stowarzyszenie Pomorskich Projektantów „PoCoTo" i Centrum Designu Gdynia/Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Spacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu 7, 8 i 14 lipca
Wyjątkowe wycieczki z przewodnikiem trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacer po szlaku to nie tylko możliwość poznania samej architektury i historii gdyńskiego modernizmu, ale także zajrzenie w duszę gdyńskich kamienic.
Wystawa towarzysząca „Art. Używane"
Galeria „Od czasu do czasu" (ul. Armatorów 31), 7 lipca - 2 sierpnia, oficjalne otwarcie: 11 lipca, godz. 19.00
Przywołane przez artystów przedmioty i znaki umieszczone w innym kontekście, „wyjęte" z czasu i przestrzeni, stają się osobistym komentarzem konkretnych, ważnych dla człowieka zjawisk. Wystawę przygotowali: Gosia Golińska, Zbigniew Lesiak, Jakub Pieleszek.
Design Silesia na Gdynia Design Days Park Rady Europy, 7-15 lipca
Piętnaście produktów zaprojektowanych przez polskich projektantów, zbliżonych do ideału, do Produktu Doskonałego. Wszystkie zgromadzone w jednym miejscu - w Mobilnym Kontenerze Designu. Design Silesia to projekt powołany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który ma na celu stworzenie pomostu pomiędzy projektantami, producentami i użytkownikami tak, by poprzez dobry design wspomóc rozwój regionu oraz śląskich przedsiębiorstw.
Wstęp na festiwal, wszystkie wystawy i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny!
Więcej informacji na stronie internetowej: www.gdyniadesigndays.eu.kowska@gci.gdynia.pl.