1059 (659) 2012-07-13 - 2012-07-19

Gdyńskie pozytywne rowery nabrały kolorów

Dwadzieścia gdyńskich rowerów, zachęcających mieszkańców do przesiadki z samochodów na ten ekologiczny środek transportu, padło ofiarą ataku artystycznej fantazji.
„Pozytywne" pojazdy z zabawnymi hasłami zostały pomalowane i udekorowane. To część unijnego projektu „SEGMENT", w którym Gdynia uczestniczy.
Do wyboru do koloru. Jest rower czerwony i zielony - z barwnymi kwiatami w koszykach. Nie sposób przeoczyć pomarańczowego wehikułu, który widoczny chyba będzie nawet w ciemności. Znalazł się też bardzo dziewczęcy, różowy pojazd - z niezbędnym bagażem, czyli lalką i misiami. Jeden z rowerów został przystrojony w różnokolorowe piórka, a inny - morski - w muszelki.
By je zobaczyć wystarczy przespacerować się chociażby ulicą Świętojańską czy 10 Lutego, w okolice gdyńskiego magistratu i jego filii. Rowery znajdują się bowiem w pobliżu firm i instytucji uczestniczących w konkursie „Do pracy na rowerze". Jedną z nich jest Urząd Miasta. Kolorowe jednoślady mają do końca wakacji zachęcać do ekologicznego podróżowania .
Unijny projekt „SEGMENT" („Segmented marketing for energy efficient transport") ma za zadanie przekonać mieszkańców do alternatywnych wobec samochodu, zarazem bardziej przyjaznych środowisku, sposobów przemieszczania się. W Gdyni realizowany jest od kwietnia 2010 r. i potrwa do marca 2013 r. Częścią projektu jest m.in. konkurs „Do pracy na rowerze", a także kampanie skierowane do uczniów rozpoczynających szkołę podstawową i ich rodziców oraz rodziców noworodków, którzy podróżują z pociechami do ośrodków zdrowia.  

Zdjecia rowerów możesz zobaczyć tutaj: