1059 (659) 2012-07-13 - 2012-07-19

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 2 września 2012 r. - „Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent". Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie wspólnie z Muzeum Teatralnym w Warszawie. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza Państwa na spotkanie z Gabrielą Zapolską - niezwykle barwną i nietuzinkową osobowością schyłku XIX i początku XX wieku. Bohaterka naszej wystawy, nie licząc się z normami obowiązującymi w jej sferze, z determinacją walczyła o swoje miejsce na scenie i pozycję w literaturze;
- do 2 września 2012 r. - wystawa plenerowa w al. Topolowej „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza";
18.07 - 2.09.2012 r. - Wystawa „Świat w miniaturze. Z kolekcji Pawła Gawrona i Tomasza Klimka z Kielc";
- do 31 sierpnia 2012 r. - wystawa „Ładny kraj";
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" („Domek Abrahama", ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na: www.muzeumgdynia.pl.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza wraz z autorkami prac na wystawę „Impresje Malarskie". Swoje artystyczne marzenia prezentują: Maria Nienartowicz, Danuta Żaboklicka i Aleksandra Mieszkowska. Łączy je wspólna pasja malowania. Zachwyt naturą i wszystkim co piękne, jest nieustającą inspiracją ich twórczości. Jednak każda z autorek ma swój sposób zwierzania się, inną aurę nastrojową i inny sposób poszukiwania formy wyrażania swoich zachwytów i zdumień - „jest w tym malarstwie trochę magii, trochę poezji i sporo naszej duszy...".
Aleksandra Mieszkowska jest prezesem Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, działającego także na rzecz podopiecznych z Gdyni.
Ekspozycja prezentowana do 18 lipca 2012 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
W Towarzystwie Miłośników Gdyni (ul. Władysława IV 51) przy kole plastyków imieniem W. Szczeblewskiego otwarta jest wystawa fotografii autorstwa Tomasza Dobrosielskiego i Łukasza Leśniaka pod tytułem „Gdynia obrazy światłem malowane". Zaprezentowane fotografie przedstawiają pejzaże Orłowa, Babich Dołów oraz Bulwaru Nadmorskiego. Projekt w większości został wykonany przez autorów tradycyjną techniką analogową.
***
W Galerii Ratusz (Urząd Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, I piętro) trwa wystawa zdjęć Elwiry Kruszelnickiej pt. „Zanurzając się w Gdyni".
Autorka mówi o sobie, że spośród wielu pasji najbliższa jej sercu jest fotografia. Kiedyś pośpiesznie i łapczywie szukała kadru, dziś zauważyła, że zwalniając dostrzega dużo więcej... Mieszkając w niezwykłym mieście postanowiła się podzielić swoimi chwilami z Gdyni. Jej prace były publikowane w czasopismach Reader's Digest, nagradzane i wyróżniane w wielu konkursach, między innymi przez Amnesty International i National Geographic Polska. Wystawę można oglądać do 13 lipca 2012 r. od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 w Galerii Ratusz na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54).
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV), do 18 lipca 2012 r. na wystawę grafiki cyfrowej Cezarego Paszkowskiego - profesor w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki. Dyplom uzyskał w 1973 roku i od tej pory bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, krajowych i międzynarodowych. Jest laureatem ponad 40 nagród i wyróżnień uzyskanych na wystawach w kraju i za granicą, między innymi w Tokio, Paryżu, Londynie, Wiedniu, Pradze, Oslo, Houston, Kairze, Petersburgu i innych, gdzie również znajdują się jego prace.
Zajmuje się grafiką tradycyjną i cyfrową. Tel. 58 622 33 11, e-mail: galeria.era-art@wp.pl. Strona internetowa: www.eraartprofile.pl. 
***
PTTK Oddział Morski w Gdyni oraz Galeria Sztuki Szkolnej przy Gdyńskiej Szkole Społecznej zaprasza na wystawę obrazów pt.: „Polskie zamki - naturalnie piękne...". Autorem pasteli jest uczennica kl. VI Gdyńskiej Szkoły Społecznej Oliwia Gierkowska.
Wystawę można oglądać do 31.07. 2012 r. w siedzibie PTTK w Gdyni, ul. 3 Maja 27. Wstęp wolny. Opiekun Galerii Sztuki Szkolnej przy Gdyńskiej Szkole Społecznej - Mirosław Pawlik.
***
Piotr Laskowski wraz z artystką, mają zaszczyt zaprosić na wystawę fotografii Ewy Andrzejewskiej „W mieście" do Galerii-pl w Gdyni przy ul. Abrahama 27A, tel. 504 339 568. Wystawę można oglądać codziennie od poniedziałku do niedzieli po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże, zaprasza do zwiedzania wystawy „Motoryzacja w przedwojennej Gdyni", prezentującej archiwalne zdjęcia niezwykłych aut w historii Gdyni oraz ludzi, którzy je kochali. Fotografie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miasta Gdyni, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Automobilklubu Morskiego, Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji i od osób prywatnych.
Wstęp wolny.
Wystawa przygotowana została w ramach projektu „Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne", który otrzymał dotację Miasta Gdyni.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wystawę Izabeli Cieślak „Między wodą a lądem" w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51. Izabela Cieślak - gdynianka, studentka Akademii Morskiej, absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni. Zajęła I miejsce w kategorii ilustracji na Ogólnopolskim Biennale Grafiki Projektowej, II miejsce ex aequo (nie przyznano I nagrody) w konkursie fotograficznym „Na styku dwóch błękitów".
***
Galeria Sztuki Współczesnej „Od czasu do czasu...", ul. Armatorów 31, tel. 58 624 84 03, 507 077 388 wraz z Ewą i Zbyszkiem Pilachowskimi zapraszają na kolejną wystawę, towarzyszącą międzynarodowemu festiwalowi Gdynia Design Days: „Art. Używane" - Gosia Golińska, Zbigniew Lesiak, Jakub Pieleszek. Wystawę można oglądać do 2 sierpnia 2012 r. od wtorku do piątku od godz. 12.00 do 18.00 i w soboty od 11.00 do 16.00.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do zwiedzania wystawy „Poszukiwanie - Spełnienie", prezentującej prace Krystyny Oskard - gdynianki, uczestniczki Studium Artystycznego realizowanego przez ZMCH Polska YMCA w Gdyni. Artystka podejmuje w swoich pracach różną tematykę, jej inspiracją są ludzie i natura. Maluje w technice suchej pasteli, tempery i akwareli.
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Chylonia. Wystawa prezentowana do 14 sierpnia 2012 r.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Aleksandra Jenia do galerii PROFILE (Wzgórze Św. Maksymilana, ul. Wojewódzka 7). Wystawa będzie czynna w dniach 14.07 - 10.08.2012 r. w godzinach otwarcia galerii. Wernisaż - 14.07.2012 r. o godz. 18.00.
Aleksander Jeń urodził się w Siewierodoniecku na Ukrainie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Charkowie. Od 1980 roku pracował w Szkole Plastycznej w Siewierodoniecku, gdzie przez 18 lat był dyrektorem. Jest członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Jego wspaniałe obrazy pokazujące uroki przyrody, w oryginalny sposób malowane kwiaty, martwą naturę czy pejzaże weneckie można zobaczyć w Rosji w Sankt Petersburgu i Moskwie, w Kijowie na Ukrainie, w Polsce w galeriach Lublina, Warszawy, Kazimierza Dolnego i Zamościa, a od 16 lipca również w galerii PROFILE w Gdyni.
Wystawa dofinansowana przez Miasto Gdynia. Więcej informacji na: www.eraartprofile.pl. Kontakt pod nr tel. 58 622 33 11, 696 023 935.