1061 (661) 2012-07-27 - 2012-08-09

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:

- do 2 września 2012 r. - „Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent". Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie wspólnie z Muzeum Teatralnym w Warszawie. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza Państwa na spotkanie z Gabrielą Zapolską - niezwykle barwną i nietuzinkową osobowością schyłku XIX i początku XX wieku. Bohaterka naszej wystawy, nie licząc się z normami obowiązującymi w jej sferze, z determinacją walczyła o swoje miejsce na scenie i pozycję w literaturze;
- do 2 września 2012 r. - wystawa plenerowa w al. Topolowej „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza";
- do 2 września 2012 r. - Wystawa „Świat w miniaturze. Z kolekcji Pawła Gawrona i Tomasza Klimka z Kielc";
- do 31 sierpnia 2012 r. - wystawa „Ładny kraj";
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" (Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na: www.muzeumgdynia.pl.
***
W Galerii „Ratusz" Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) do 31 sierpnia 2012 r. oglądać można zdjęcia laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu Nordea Foto na Scenie Letniej w Orłowie. Szczegóły tegorocznego konkursu wraz z regulaminem znajdują się na stronie: www.nordea.pl/o-banku/promocje/promocje-i-konkursy.html.
***
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże, zaprasza do zwiedzania wystawy „Motoryzacja w przedwojennej Gdyni", prezentującej archiwalne zdjęcia niezwykłych aut w historii Gdyni oraz ludzi, którzy je kochali. Fotografie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Miasta Gdyni, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Automobilklubu Morskiego, Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji i od osób prywatnych. Wystawa otwarta do 31 lipca 2012 r. Wstęp wolny.
Wystawa przygotowana została w ramach projektu „Obłuże kulturalne, twórcze, przyjazne", który otrzymał dotację Miasta Gdyni.
***
Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza na wystawę Izabeli Cieślak „Między wodą a lądem" w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni, ul. Władysława IV 51. Izabela Cieślak - gdynianka, studentka Akademii Morskiej, absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni. Zajęła I miejsce w kategorii ilustracji na Ogólnopolskim Biennale Grafiki Projektowej, II miejsce ex aequo (nie przyznano I nagrody) w konkursie fotograficznym „Na styku dwóch błękitów".
***
Galeria Sztuki Współczesnej „Od czasu do czasu...", ul. Armatorów 31, tel. 58 624 84 03, 507 077 388 wraz z Ewą i Zbyszkiem Pilachowskimi zapraszają na kolejną wystawę, towarzyszącą międzynarodowemu festiwalowi Gdynia Design Days: „Art. Używane" - Gosia Golińska, Zbigniew Lesiak, Jakub Pieleszek. Wystawę można oglądać do 2 sierpnia 2012 r. od wtorku do piątku od godz. 12.00 do 18.00 i w soboty od 11.00 do 16.00.
***
Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza do zwiedzania wystawy „Poszukiwanie - Spełnienie", prezentującej prace Krystyny Oskard - gdynianki, uczestniczki Studium Artystycznego realizowanego przez ZMCH Polska YMCA w Gdyni. Artystka podejmuje w swoich pracach różną tematykę, jej inspiracją są ludzie i natura. Maluje w technice suchej pasteli, tempery i akwareli.
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Chylonia. Wystawa prezentowana do 14 sierpnia 2012 r.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Aleksandra Jenia do galerii PROFILE (Wzgórze Św. Maksymiliana, ul. Wojewódzka 7).
Wystawa czynna do 10.08.2012 r. w godzinach otwarcia galerii (poniedziałek - piątek w godz. 12.00 - 18.00 oraz w soboty w godz. 12.00 - 16.00). Aleksander Jeń urodził się w Siewierodoniecku na Ukrainie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Charkowie. Od 1980 roku pracował w Szkole Plastycznej w Siewierodoniecku, gdzie przez 18 lat był dyrektorem. Jest członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Wystawa dofinansowana przez Miasto Gdynia. Więcej informacji na: www.eraartprofile.pl. Kontakt pod nr tel. 58 622 33 11, 696 023 935.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa grupy „KOŁO" z Białorusi do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV.
Wystawę można oglądać do 5 września 2012 r.
Wstęp wolny. Grupa KOŁO to znani białoruscy artyści, którzy ukończyli Białoruską Akademię Sztuki w Mińsku i obecnie tworzą w Grodnie. Ich działalność skupiła się w pracowniach, które znajdują się w osobliwych zabudowaniach, np. wieżach ciśnień, gdzie energetyka miejsca odpowiada mocnej energii ludzi. Wiktoria Ilijina, Walenty Szoba, Jurij Jakawienko, Aleksander Silwanowicz, Władimir Pantelejew to artyści, którzy tworzą wyjątkowe środowisko kulturalne prezentując dzieła na poziomie światowym o czym świadczy ich uczestnictwo w licznych wystawach międzynarodowych i festiwalach sztuki. Koło energetyczne rozprzestrzenia swój wpływ daleko poza granice Grodzieńszczyzny... Wystawa dofinansowana prze Gminę Gdynia.
***
Centrum Integracja w Gdyni - Galeria Integracja „Laboratorium Sztuki" przy ul. Traugutta 2 w Gdyni zaprasza do obejrzenia wystawy rysunku i malarstwa gdyńskiej artystki plastyka Ewgenii Stefosis.
Wystawa prezentowana w witrynach Centrum do 31.08.2012 r.
***
W galerii w kawiarni Caffe Anioł przy ulicy Kilińskiego 6 oglądać można wystawę prac plastycznych pt. „Szkicownik moderny", stanowiącą plon konkursu zorganizowanego w ramach promocji Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Na wystawie zobaczyć można prace wszystkich laureatów, w tym także prace wyróżnionych. Wystawa potrwa do 26 sierpnia 2012 r. Więcej informacji na: www.modernizmgdyni.pl oraz www.caffeaniol.pl.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na spotkanie z twórczością J. E. Stachury „Wierszem malowane", 28.07.2012 r. o godz. 16.00 do galerii PROFILE w Gdyni przy ul. Wojewódzkiej 7 (Wzgórze Św. Maksymiliana).
Jerzy Edward Stachura, poeta, bard, od 8 lat zajmuje się również malarstwem. Swoje obrazy traktuje jak wiersze, które można wieszać na ścianach. Koloryzuje w nich również dzielnicę, stąd nazywany jest często van Goghiem z Grabówka. Choć nie jest wilkiem morskim, uwielbia malować żaglówki. To temat - pasja. Czasami jak znudzi mu się włóczęga szpachelką po uliczkach Grabówka, a zbyt duży wiatr nie pozwala rozwinąć żagli, maluje swoje piękne uroczyska. Jedyne miejsca gdzie pisze się jeszcze dobre wiersze...
Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Gdynia. Strona internetowa: www.eraartprofile.pl.