1065 (665) 2012-08-31 - 2012-09-06

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
6 września - 4 października 2012 r. - Wystawa „Nauka - planowanie - wypędzenia - Generalny Plan Wschodni narodowych socjalistów". Chcąc dokonać rozrachunku ze swoją historią, Niemiecka Wspólnota Badawcza utworzyła grupę naukowców pod kierunkiem prof. dr. Rüdigera vom Brucha i prof. dr.Ulricha Herberta. Jej zadanie polega m.in. na wyjaśnieniu roli wspólnoty w okresie narodowego socjalizmu, a jednym z efektów prowadzonych badań jest wystawa prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. Ukazuje ona genezę Generalnego Planu Wschodniego oraz naświetla rolę, jaką w jego opracowaniu odegrali naukowcy Trzeciej Rzeszy. Po zaprezentowaniu ekspozycji w wielu niemieckich miastach Niemiecka Wspólnota Badawcza wraz z Polską Akademią Nauk i Instytutem Pamięci Narodowej pragną poddać ją pod dyskusję w Polsce;
- do 2 września 2012 r. - „Gabriela Zapolska. Zbuntowany talent";
- do 2 września 2012 r. - wystawa plenerowa w al. Topolowej „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza";
- do 2 września 2012 r. - Wystawa „Świat w miniaturze. Z kolekcji Pawła Gawrona i Tomasza Klimka z Kielc";
- do 2 września 2012 r. (poziom -1) - wystawa fotograficzna „Gdyńskie trolejbusy w fotografii Grzegorza Cezarego Skwarlińskiego";
- do 2 września 2012 r. (sala audiowizualna) - wystawa „Fotografia. Narracje/Kreacje/Wiatr";
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" (Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji na: www.muzeumgdynia.pl.
***
Do 24 września 2012 w Parku Rady Europy w Gdyni oglądać można wystawę „GDYNIA/TWARZE KULTURY".
Bohaterami zdjęć są artyści, związani z Gdynią. Wśród nich odnajdziemy tych znanych i mniej znanych: aktorów, reżyserów, plastyków, poetów i literatów, muzyków, animatorów sztuki i życia artystycznego, organizatorów projektów kulturalnych. Nie wszyscy pochodzą z Gdyni, ale właśnie tutaj każdy z bohaterów pozostawił cząstkę swoje wrażliwości. Autorką zdjęć jest artystka fotograf Magdalena Morawska.
Organizatorem jest Miasto Gdynia.
***
Do 11 października 2012 roku Centrum Designu Gdynia zaprasza wystawę „Mróz i Lem" pod kuratorstwem prof. Janusza Górskiego z gdańskiej ASP, na której prezentowane są ilustracje Daniela Mroza do książek Stanisława Lema. Wystawę można oglądać w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98 codziennie w godzinach 10.00-18.00.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza na wystawę „Tworzę więc jestem - Klub Miłośników Sztuki wczoraj i dziś".
Autorami prac są członkowie Klubu: Barbara Łowkis, Joanna Domańska, Halina Walasek, Kornel Kowalski, Mirosław Śledź, Krzysztof Opioła, Dariusz Rybka, Janusz Mierzejewski, Robert Korzeniowski, śp. Barbara Paszkiet, śp. Ryszard Stachyra. Klub działa pod egidą gdyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Twórczym. Skupia grono twórców amatorów, tworzących zarówno poezję jak i wypowiadających się przez sztukę plastyczną, rzeźbę czy muzykę. Jego niestrudzoną animatorką jest pani dr hab. med. Magdalena Tyszkiewicz. Ekspozycja prezentowana do 19 września 2012 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa grupy „KOŁO" z Białorusi do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV. Wystawę można oglądać do 5 września 2012 r. Wstęp wolny. Grupa KOŁO to znani białoruscy artyści, którzy ukończyli Białoruską Akademię Sztuki w Mińsku i obecnie tworzą w Grodnie. Wiktoria Ilijina, Walenty Szoba, Jurij Jakawienko, Aleksander Silwanowicz, Władimir Pantelejew to artyści, którzy tworzą wyjątkowe środowisko kulturalne prezentując dzieła na poziomie światowym, o czym świadczy ich uczestnictwo w licznych wystawach międzynarodowych i festiwalach sztuki. Wystawa dofinansowana przez Miasto Gdynia.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Eugeniusza Ochonko do galerii PROFILE w Gdyni przy ul. Wojewódzkiej 7 (Wzg. Św. Maksymiliana). Wystawa czynna do 2.09.2012 r. w czasie otwarcia galerii.
Eugeniusz Ochonko ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoje prace wystawiał na wielu krajowych i międzynarodowych wystawach, m.in. na tak znaczących jak „ART.GENDA 96" w Kopenhadze, w Danii: „Prezentacja Polskiej Sztuki", w Parlamencie Bremen, w Niemczech, a także w Hiszpanii. W 2007 r. otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Wystawa została dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza do 1 września na wystawę rysunków Jacka Woźniaka, przygotowaną przez rzeszowski oddział IPN. Prace powstały w latach 1980-1981, kiedy grafik i rysownik toczył swoiste „zapasy" z cenzurą, kontestując PRL-owską rzeczywistość. Wystawę można oglądać do 1 września od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00 oraz w soboty i niedziele na życzenie. Wstęp wolny.
Więcej informacji na stronie internetowej: www.klubriwiera.mw.mil.pl.
***
Galeria Sztuki Współczesnej „Od czasu do czasu" (ul. Armatorów 31) wraz z Ewą i Zbyszkiem Pilachowskimi zapraszają do oglądania wystawy: „Oczywistość - Nierzeczywistość" Kasi Dorocińskiej/fotografia.
Wystawa otwarta do 14 września 2012 r. od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00; w soboty w godz. 11.00 - 16.00.
Więcej informacji: www.galeriaoddo.pl.