Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1070 (670) 2012-10-05 - 2012-10-11

Archi Prelekcja na Gdyńskim Szlaku Modernizmu

Lucjan Korngold, CBI Esplanada, Sao Paulo, 195011 października 2012 r. miasto Gdynia zaprasza na Archi Prelekcje w ramach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spotkanie w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się w godz. 16.30 - 19.00. Wstęp bezpłatny.

Na kolejnych, choć już ostatnich, w 2012 roku spotkaniach z Archi Prelekcjami na Gdyńskim Szlaku Modernizmu, będziemy mieli przyjemność wysłuchania dwóch arcy ciekawych wykładów poświęconych polskim architektom okresu modernizmu międzywojennego i powojennego:
- Twórczość architektoniczna Lucjana Korngolda (1897-1963) oraz działalność grupy polskich architektów - imigrantów w Brazylii w okresie powojennym
- Zygmunt hr. Plater - Zyberk - arystokrata modernista

Pierwszy gość - dr Grzegorz Rytel jest badaczem architektów polskich działających po II wojnie światowej na terenie Brazylii. Tematem jego głównych badań oraz opracowywanej książki jest warszawski architekt Lucjan Korngold, autor w samej Warszawie ponad 50 obiektów, zaś po wojnie wielu znakomitych realizacji na terenie m.in. Palestyny, Izraela oraz przede wszystkim Brazylii. Działalność innych architektów polskich w Brazylii (m.in. Alfreda Józefa Düntucha, Antoniego Dygata, Mariana Ryszarda Głogowskiego, Mieczysława Grabowskiego, Jerzego Załszupina) omówiona zostanie w kontekście ich dorobku z okresu międzywojennego i ukazana na tle głównych kierunków rozwoju brazylijskiej architektury modernistycznej w okresie pierwszych dwóch dekad powojennych. W obrazie twórczości polskich imigrantów w Brazylii, jaki wyłania się na podstawie przeprowadzonych badań, widoczny jest charakterystyczny rys, świadczący o przywiązaniu projektantów do zasad właściwych dla polskiej szkoły architektury.

Zygmunt hr. Plater - ZyberkPrelekcja Dariusza Błaszczyka, autora znakomitej książki o architekcie Juliuszu Żórawskim ("Przerwane dzieło modernizmu"), tym razem skupi się na twórczości innego czołowego architekta stolicy - w okresie międzywojennym - hr. Zygmunta Platera-Zyberka; m.in. głównego projektanta najważniejszej realizacji warszawskiego modernizmu - kompleksu Toru Wyścigów Konnych na Służewcu.

Wśród uczestników prelekcji rozlosowane zostaną dwie książki - "Modernizm w Gdyni - Modernizm na świecie".
Przed prelekcjami będzie można nabyć książki dr Kazimierza Butelskiego "Architekt Zbigniew Kupiec 1905-1990, Ewolucja twórczości od modernizmu do regionalizmu", a także miniatury gdyńskich kamienic odlane przez gdyńską Studio Mikro ART.

Lucjan Korngold, Edificio Saratoga, Rio de Janeiro, 1957


Lucjan Korngold, Palacio do Comercio, Sao Paulo, 1957

Lucjan Korngold, Piotr M. Lubiński, willa Łepkowskich, Warszawa, przed 1935

Lucjan Korngold, willa Landsberga, Rio de Janeiro, 1956

Tor wyścigów konnych Zygmunt Plater-Zyberk

Tor wyścigów konnych Zygmunt Plater-Zyberk