1072 (672) 2012-10-19 - 2012-10-25

Pamiętamy!

Franciszka Cegielska22 października 2012 r. mija 12 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej, Posłanki na Sejm III kadencji i Minister Zdrowia, a w latach 1990 - 1998 Prezydent Gdyni. Żegnała Ją cała Gdynia i niemal cały rząd RP, posłowie, koledzy - samorządowcy. Była powszechnie darzona szacunkiem za mądrość, odwagę, uczciwość i skuteczność, a zarazem szczerze lubiana za kobiecy urok, ciepło i serdeczność.
Pod jej rządami - bo była niewątpliwym i charyzmatycznym liderem podobnych sobie entuzjastów demokratycznych przemian - Gdynia rozkwitła inicjatywami stając się - jak u swego zarania, przed II wojną światową - synonimem sukcesu i przedsiębiorczości.
W uznaniu wybitnych zasług Rada Miasta Gdyni, w lutym 2000 r. przyznała Jej Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W hołdzie i dla uczczenia pamięci Franciszki Cegielskiej, kilka dni po pogrzebie - Jej imieniem nazwany został - rozpoczęty za Jej prezydentury - węzeł komunikacyjny, o kluczowym znaczeniu dla Gdyni. Rok później zaś - z inicjatywy uczniów, nauczycieli i rodziców Franciszka Cegielska została patronem Szkoły Podstawowej nr 47 w dzielnicy Dąbrowa, o budowie której zresztą na początku swej pracy w gdyńskim samorządzie zdecydowała. Dobrą edukację młodzieży Franciszka Cegielska uważała za najlepszą inwestycję w rozwój Gdyni i kraju...