1072 (672) 2012-10-19 - 2012-10-25

Święto Dworca Gdynia Główna

Święto dworca
W sobotę 20 października 2012 r. zapraszamy w imieniu Polskich Kolei Państwowych na wydarzenie wieńczące przebudowę dworca Gdynia Główna.

Wycieczka z przewodnikiem, prezentacje multimedialne, zabawy dla dzieci - to tylko część atrakcji, które 20 października będą czekały na dworcu Gdynia Główna. Wszyscy, którzy przyjdą tu tego dnia, będą mogli poznać historię dworca, ciekawostki z nim związane, zobaczyć jakie zmiany zaszły po przeprowadzonych niedawno pracach remontowych.

Audiowycieczki z trzech językach

Mieszkańcy Trójmiasta oraz korzystający z dworca podróżni będą mogli niemal przez cały dzień uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach. Do najciekawszych należą z pewnością audiowycieczki. Zwiedzający otrzymają specjalne przenośne urządzenia, mikroporty, dzięki którym, podczas zwiedzania poznają historię obiektu, jego architekturę, dowiedzą się więcej o dziełach sztuki utrwalonych na ścianach dworca. Przy każdym ze zwiedzanych punktów towarzyszyło im będzie poświęcone danemu miejscu słuchowisko. Nagrania będzie można posłuchać w trzech wersjach językowych: języku polskim, angielskim i rosyjskim wraz z komunikatem objaśniającym sposób uruchomienia i działania audio-przewodnika.

Atrakcje dla dzieci

Tego dnia na dworcu Gdynia Główna z pewnością nie będą nudzić się najmłodsi. Dla nich także przygotowano mnóstwo atrakcji: zabawy, których finałem będzie malowanie specjalnie przygotowanej kolorowanki i oczywiście... słodycze.

Historia malowideł ściennych

Freski w Sali Restauracyjnej, fot. Dorota NelkeŚwięto dworca będzie doskonałą okazją do poznania historii obiektu, obejrzenia i dowiedzenia się więcej o jego atrakcji turystycznej - malowidłach ściennych i mozaikach, autorstwa twórców słynnej Szkoły Sopockiej. Jak twierdzą historycy sztuki - gdyńskie malowidła i mozaiki czynią wystrój dworca niepowtarzalnym w skali całej Europy! Ich piękno udało się wydobyć dzięki gruntownej renowacji, przeprowadzonej w ramach zakończonych niedawno prac remontowych. Każdy, kto znał gdyński dworzec sprzed lat i przyjdzie go obejrzeć 20 października będzie mógł się przekonać, jak wiele się tam zmieniło.Ponadto wszyscy, którzy przyjdą na dworzec, będą mogli obejrzeć wystawę plakatową, multimedialne prezentacje w fotoplastykonie, występ teatru pantomimy.

Nowoczesne standardy i historyczny charakter

Otwarcie dworca Gdynia Główna, fot. Dorota NelkeZabytkowy dworzec został gruntownie odnowiony dzięki środkom Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przywrócono jego historyczny charakter, wprowadzając jednocześnie rozwiązania zapewniające nowoczesne standardy obsługi podróżnych. Obiekt wraz z łącznikiem, tzw. kolumnadą, pomiędzy dworcem dalekobieżnym a dworcem SKM, został gruntownie zrewitalizowany. Dworzec został uporządkowany i przywrócono mu pierwotne walory architektoniczne. Pasażerowie mogą poczuć się bezpieczniej dzięki zainstalowaniu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, przeciwpożarowych i monitoringu. Wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne i zamontowano nowy system informacji dla podróżnych.

Prace na gdyńskim dworcu rozpoczęły się w III kwartale 2010 roku. 5 czerwca 2012 roku wyremontowany obiekt został otwarty dla podróżnych. Współfinansowane z unijnych środków prace kosztowały ponad 40 milionów złotych.

Święto Dworca Gdynia Główna, fot.: Michał Kowalski

Święto Dworca Gdynia Główna, fot.: Michał Kowalski

Święto Dworca Gdynia Główna, fot.: Michał Kowalski

Święto Dworca Gdynia Główna, fot.: Michał Kowalski

fot.: Dorota Nelke i Michał Kowalski