1072 (672) 2012-10-19 - 2012-10-25

Zielone porządki na Kamiennej Górze

Kamienna Góra jest jedną z wizytówek Gdyni. To wspaniała dzielnica-ogród, zabudowana wieloma willami i rezydencjami, wpisanymi do rejestru zabytków. Imponująca panorama na miasto i port, roztaczająca się z wierzchołka, jest najbardziej rozpoznawalnym obrazem z Gdyni, znanym z licznych filmów, albumów i pocztówek. Jednak park i zbocza Kamiennej Góry stają się coraz mniej przyjazne dla spacerowiczów. Dość przypadkowo dobrane niegdyś drzewa zasłaniają widok i rzucają mroczny cień, który może zniechęcać do przechadzek. Konieczne są wielkie porządki, by przywrócić blask Kamiennej Górze. Rozpoczyna się kompleksowa rewitalizacja zieleni na tym terenie.
Jako pierwsze porządkowane będą stoki wzgórza, skąd trzeba usunąć drzewa chore, martwe i te, których stan zagraża bezpieczeństwu spacerujących. Dzięki przycięciom, korony niektórych rosnących tam drzew zyskają odpowiednie kształty i zostaną pozbawione suchych gałęzi. Kolejne fazy prac zakładają też posprzątanie runa leśnego, obecnie pełnego patyków, konarów, fragmentów pniaków, ale też śmieci.
Dzięki tym zabiegom, miejsce tak ważne dla Gdyni zyska zupełnie nowy wizerunek. Zbocza zostaną rozświetlone, a z gąszczu roślin wyłonią się rzadkie gatunki występujące na obszarze Kamiennej Góry, jak choćby klon polny. Zdecydowanie poprawi się także bezpieczeństwo spacerujących po parkowych alejkach. Wszystkie prace objęte są nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Porządkowanie Kamiennej Góry potrwa do końca bieżącego roku, a koszty realizacji wyniosą ok. 45 tys. zł.