1074 (674) 2012-11-02 - 2012-11-08

Nagrody dla żeglarzy

Zakończył się sezon żeglarski i przyszedł czas na wyróżnienia dla najlepszych gdyńskich sportowców w tej dyscyplinie. Nagrody prezydenta Gdyni i listy gratulacyjne z rąk Joanny Zielińskiej - Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Kultury Fizycznej i Sportu oraz Marka Łucyka - dyrektora Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji otrzymali 29 października żeglarze Marcin Czajkowski i Maciej Grabowski.
Maciej Grabowski - zawodnik Yacht Klub Stal Gdynia
Podczas startów w sezonie 2012 Maciej Grabowski dokonał historycznego wyczynu w polskim żeglarstwie olimpijskim. W lipcu razem z załogantem Arkadiuszem Ornowskim, rywalizując w olimpijskiej klasie Star, zdobył tytuł Mistrza Polski. Pod koniec września, startując w swojej koronnej kategorii, w jednoosobowej (również olimpijskiej) klasie Laser, Maciej Grabowski także zdobył złoty medal Mistrzostw Polski. Jest pierwszym żeglarzem w historii, który zdobył dwa złote medale w dwóch różnych konkurencjach olimpijskiego żeglarstwa w jednym sezonie. Był to odpowiednio 14 i 15 tytuł mistrza kraju dla Macieja Grabowskiego w kategorii seniorów i odpowiednio 22 i 23 złoty medal Mistrzostw Polski w karierze z uwzględnieniem tytułów juniorskich. Kilka dni po sukcesie Maciej Grabowski i Arkadiusz Ornowski zdobyli złote medale wiosennych Mistrzostw Europy zwanych także Mistrzostwami Półkuli Wschodniej w klasie Star.
Marcin Czajkowski - zawodnik Yacht Klub Polski Gdynia
Sezon 2012 to kolejny udany rok dla gdyńskiego żeglarza Marcina Czajkowskiego. Klasa 49er, w której startuje, należy do najszybszych, najbardziej wymagających żeglarskich klas olimpijskich. W minionym sezonie wraz z załogantem Marcinem Rymerem (YKP Gdynia) wielokrotnie potwierdzał przynależność do światowej czołówki. Wysokie lokaty podczas startów w głównych imprezach sezonu - Mistrzostwach Europy (7 miejsce) i Mistrzostwach Świata (12 miejsce) - pokazują potencjał załogi. Do udanych występów można zaliczyć także starty w międzynarodowych regatach w Olsztynie czy Gdyni: 2 miejsce w regatach Volvo Olympic Cup i 49er Grand Prix Gdynia. Ekipie nie udało się obronić tytułu Mistrza Polski.
W tym roku zdobyła „zaledwie" brązowy medal. Gdynianie są najwyżej sklasyfikowanymi Polakami w światowym rankingu ISAF. Zajmują 13 miejsce.