1074 (674) 2012-11-02 - 2012-11-08

W bibliotece o młodych ofiarach terroru hitlerowskiego na Obłużu i Oksywiu

Zaproszenie na spotkanie Tragiczna młodość - Ofiary terroru hitlerowskiego na Obłużu i OksywiuW pierwszych miesiącach drugiej wojny światowej miały miejsce wstrząsające akty terroru hitlerowskiego wobec młodzieży z Obłuża i Oksywia. Dr Monika Tomkiewicz i prokurator Bożena Włodarczyk przypomną te tragiczne wydarzenia podczas spotkania „Tragiczna młodość. Ofiary terroru hitlerowskiego na Obłużu i Oksywiu", które odbędzie się 6 listopada 2012 o godz. 17.00 w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Obłużu (ul. Boisko 6). 

11 listopada 1939 r. funkcjonariusze niemieckiego batalionu policyjnego rozstrzelali 10 chłopców. Zbrodnia dokonana na polskiej młodzieży popełniona została z powodu ich przynależności do grupy narodowościowej, uznanej jako wrogiej w stosunku do  niemieckiego okupanta. Prawdopodobną przyczyną aresztowania innych dwóch szesnastolatków był fakt, iż chłopcy posiadali przy sobie książki autorstwa Henryka Sienkiewicza. W czasie próby ucieczki obaj zostali rozstrzelani. Alfred Dyduch, trzynastolatek, gdyński harcerz, zginął na Obłużu podczas kampanii wrześniowej. Według Bolduana i Podgórecznego zginął próbując nawiązać łączność z dowództwem. Uznawany jest za najmłodszego obrońcę Kępy Oksywskiej. Tragiczne wydarzenia przypomną pracownice Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek - historyk i dziennikarz.

Bożena Włodarczyk - od lutego 2009 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Specjalizuje się w badaniach zbrodni nazistowskich popełnionych na terenie Pomorza i Wileńszczyzny.
 
Monika Tomkiewicz - doktor nauk humanistycznych, od 2000 r. historyk Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku. Specjalizuje się w dziejach najnowszych, szczególnie w historii okupacyjnej byłego województwa wileńskiego i Pomorza. Autorka książki „Zbrodnia w Ponarach 1941-1944" oraz współautorka: „Gdynia 1939-1945 w świetle źródeł niemieckich i polskich. Aresztowania, egzekucje, wysiedlenia ludności cywilnej narodowości polskiej", „Profesor Rudolf Spanner 1895-1960. Naukowiec w III Rzeszy", a także autorka licznych artykułów publikowanych w prasie naukowej w Polsce, Niemczech, na Litwie i w Stanach Zjednoczonych.
 
Wstęp wolny.