1074 (674) 2012-11-02 - 2012-11-08

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 2.12.2012 r. - „Artyści sami o sobie. Autoportrety twórców polskich z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego i Muzeum Miasta Gdyni";
- do 4.11.2012 r. - wystawa „Fajka jako dzieło sztuki. Najciekawsze fajki z najlepszych polskich kolekcji";
- do 29.12.2012 r. - wystawa „Ginące zawody" (Domek Abrahama, ul. Starowiejska 30).
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji na: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miasto Gdynia zaprasza na wernisaż wystawy „Podwodna Gdynia". Wystawa prezentować będzie fotografie Tomasza Stachury ukazujące podwodny świat Bałtyku z wszystkimi jego niezwykłymi atrakcjami. Elementami wernisażu będą prelekcje - „Wraki Bałtyku" oraz „Życie Bałtyku - zmiany w przeciągu ostatnich dwudziestu lat". Spotkanie z „podwodną Gdynią" odbędzie się 7 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w siedzibie Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24. Fotografie eksponowane będą do 1 grudnia od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w sobotę w godz. 9.00 - 15.00. Tomasz Stachura jest jednym z najaktywniejszych nurków eksplorujących wraki na obszarze morza Bałtyckiego. Nurkowaniem pasjonuje się już prawie 30 lat. Eksplorował tak znane jednostki jak Gustloff, Goya czy Graf Zeppelin jednocześnie biorąc udział w odkrywaniu i identyfikacji nowych wraków.
Był także członkiem zespołu eksplorującego zatopione statki, które znajdują się poniżej 100 metrów głębokości u wybrzeży Szwecji i Wysp Alandzkich. Większość wypraw udało się udokumentować poprzez fotografię. Tomasz Stachura jest także współzałożycielem BALTICTECH - konferencji poświęconej nurkowaniu i założycielem SANTI - firmy produkującej specjalistyczną odzież do nurkowania.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART - Gdynia, Galeria Profile i Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku zapraszają na wystawę pokonkursową Europejskiego Konkursu Malarstwa „Barwy morza - Gdynia 2012". Wystawa prezentowana jest na pokładzie „Daru Pomorza" w Gdyni, al. Jana Pawła II do 30 listopada 2012 r.
***
W Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym można oglądać prace na pokonkursowej wystawie III Międzynarodowego Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2012 (to impreza partnerująca Międzynarodowemu Triennale Grafiki - Kraków 2012). Wystawa czynna do 15 listopada 2012 r.
***
Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Stawiam kroki milowe zamaszyste jak świat". Wystawa jest przeglądem twórczości dzieci i młodzieży związanej z działalnością Galerii Sztuki Szkolnej przy Gdyńskiej Szkole Społecznej (ul. Kapitańska 37), której opiekunem jest Mirosław Pawlik. Ekspozycja prezentowana do 14.11.2012 r. (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 19.30).
***
Akwarium Galeria Sztuki w Centrum Gemini zaprasza na wystawę BATIKU Wandy Frąckowskiej. Wystawę można oglądać do 4.11.2012 r. codziennie w godz. 9.00 - 23.00.
Natomiast już od 5.11.2012 r. (codzieniie od godz. 9.00 do 23.00) oglądać będzie mozna wystawę malarstwa Karoliny Polak.
Karolina Polak w 1999 roku uzyskała dyplom ukończenia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni o profilu fotografia artystyczna. W tym samym roku rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z których rezygnuje, buntując się przeciwko pragmatyczności nauczania malarstwa. Zmienia kierunek zainteresowań na zagadnienia z dziedziny administracji publicznej pozostawiając swoją pasję do malarstwa poza tradycyjnymi kierunkami i szkołami. Maluje ekspresje preferując silnie kontrastujące ze sobą barwy. Realizuje się także jako publicysta w zagadnieniach zarówno sztuki (architektura), jak i administracji publicznej.
***
Caffe Anioł, ul. Kilińskiego 6, zaprasza na wystawę obrazów Elżbiety Bieńko-Kornackiej „Obrazy i wiersze" od 26 października do 9 listopada 2012 r.
Elżbieta Bieńko-Kornacka z wykształcenia ekonomistka i masażystka. Obecnie studentka III roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Z pasji i zainteresowania malarka i poetka. W swoim malarstwie stosuje różne techniki łącząc kolaż z assamblażem. Skupia się na malowaniu portretów, pejzażów ezoterycznych, aniołów, Madonny i Chrystusa, rzadziej tematem są realistyczne pejzaże i kwiaty. W podobnej tematyce również pisze wiersze, których wybór będziemy mogli usłyszeć w dniu wernisażu i samemu odczytać podczas wystawy.
Wstęp wolny.
***
Galeria Integracja „Laboratorium Sztuki" działająca przy Centrum Integracja w Gdyni, ul. Traugutta 2 zaprasza do oglądania wystawy malarskiej „Lato w porcie i nie tylko..." przedstawiającej prace Krystyny Pluty - członkini Koła Plastyków im. Wł. Szczeblewskiego przy Towarzystwie Miłośników Gdyni oraz Stowarzyszenia Nadbałtyckiego Plastyków im. M. Mokwy w Gdańsku. Autorka dobrze się czuje w każdej tematyce, jednakże ulubionym tematem pozostaje pejzaż, w szczególności morski. Maluje olejem, akrylem oraz pastelami. Prace Krystyny Pluty były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wystawa w witrynach Centrum Integracja do 16.11.2012 r.
***
Do 12.11.2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej Wypożyczalni Centralnej, ul. Abrahama 60, można oglądać wystawę prac plastycznych „Papugi", wykonanych przez dzieci i młodzież z Pracowni Malarstwa Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni. Dzieła zostały wykonane w technice pasteli olejnych i przedstawiają niezwykle kolorowe ptaki.
W wystawie udział biorą: Hanna Stalke, Julia Szydłowska, Joanna Konkol, Lidia Magiera, Magda Mokrzan, Aleksandra Pałczyńska, Maria Kamińska. Prace powstały pod kierunkiem nauczycielki malarstwa Karoliny Olszewskiej-Prusak.
***
Miasto Gdynia zaprasza na wystawę fotografii pn. GDYNIA/TWARZE KULTURY na taras przylegający do byłego budynku PLO przy ul. 3 Maja (róg 10 Lutego). Wystawa była prezentowana latem br. w Parku Rady Europy w Gdyni.
Autorką zdjęć jest artystka fotograf Magdalena Morawska. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 15 listopada 2012 r.
Organizator: Miasto Gdynia.
***
Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza 9 listopada 2012 r. o godz. 19.00 na wernisaż malarstwa „Wielki przypływ" oraz promocję tomiku poezji „Duszy śpiewanie" Bogumiły Gussmann.
Wstęp wolny i na zaproszenia!
Bogumiła Gussmann pomimo zamiłowania do nauk przyrodniczych, swój rozwój duchowy realizowała w poezji, promując w 2007 r. pierwszy tomik wierszy „miłość...to chabrów zrywanie". Nastrojowość duszy dała też o sobie znać w formach plastycznych. Swoje prace preznetowała na licznych wystawach, a jej wysiłek twórczy docenionło jury konkursu „Chromy i achromy". Za obraz „Sea Towers-Gdyńskie Sny o Potędze" zdobyła w tym konkursie w 2010 roku drugą nagrodę. Wydanie tomiku przez stowarzyszenie In gremio było możliwe dzięki wsparciu finansowemu: Prezydenta Miasta Gdyni, Spółki„Kruszywa Polskie", Marii Grodzickiej, Zofii Wilbik i Pawła Sadowskiego.
***
Galeria Sztuki Szkolnej prowadzona przez Mirosława Pawlika przy Gdyńskiej Szkole Społecznej zaprasza do oglądania wystawy prac dzieci pt. „Biblioteczne zajęcia plastyczne" wykonanych pod kierunkiem kierownika biblioteki Renaty Rzepeckiej-Stenki podczas wakacyjnych zajęć w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filii nr 3 przy ul. Morskiej 113.
Prace są wykonane pastelami, farbami i techniką origami. Wystawa prezentowana będzie do 30 listopada 2012 r. w siedzibie Gdyńskiej Szkoły Społecznej przy ul. Kapitańskiej 37.
***
8.11.2012 r. o godz. 18.00 w DKF/Stocznia Kultury (ul. Waszyngtona 1) w ramach kolejnej wystawy zaprezentuje się Stowarzyszenie Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego Kunszt z Redy. Podczas wernisażu będzie można oglądać: malarstwo, rękodzieło oraz fotografie. Spotkanie uświetni występ zespołu „Redzanie".
Wstęp wolny.