UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1077 (677) 2012-11-23 - 2012-11-29

DZIEŃ DAWCY SZPIKU DLA SŁAWKA I INNYCH - 24 listopada 2012 r.

W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od osoby niespokrewnionej nie znajduje swego „genetycznego bliźniaka". Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.
Na świecie jest zarejestrowanych ponad 20 milionów potencjalnych dawców szpiku kostnego. Żaden z nich nie jest „genetycznym bliźniakiem" dla 59-letniego Sławka Grześkowiaka - niezwykle barwnej i zasłużonej dla Gdyni osoby, najmłodszego członka komitetu strajkowego w Gdyni w grudniu 1970 r., byłego radnego miasta. „Kaczor", bo tak nazywany jest przez przyjaciół, zachorował w maju tego roku. Obecnie przechodzi kolejne etapy leczenia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Niestety powikłania spowodowały, że przeszczep od dawcy niespokrewnionego jest nieunikniony.

Szukać go będziemy w najbliższą sobotę (24 listopada) w Gdyni. W Centrum Gemini (ul. Waszyngtona 21), w godz. 12.00 - 18.00, odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku, organizowany przez Fundację DKMS i Miasto Gdynia.

Sobota w Gdyni ma być jednocześnie świętem dawców i ich przyjaciół. Dla wszystkich, którzy odwiedzą Centrum Gemini przygotowano wiele atrakcji, które ucieszą w szczególności dzieci. W programie:
- muzyczne spotkanie z zespołem „No Limits", który zaśpiewa m.in. piosenki z najnowszej płyty „Gdy nią oddychasz";
- wizyta Pchły Szachrajki, która wraz motylami, dżdżownicami i innymi bohaterami przedstawienia Teatru Muzycznego zaśpiewa kilka piosenek ze spektaklu;
- pokazy tańca The Salsa Kings;
- animacje dla dzieci, malowanie buziek, warsztaty plastyczne „Idą święta" - prowadzone przez Fundację BOMALIHU;
- malowanie bombek przez artystów, sportowców, znanych i lubianych gdynian;
- pokaz ratownictwa medycznego - udzielanie pierwszej pomocy.
Tego dnia moc będzie z Gdynią, bowiem Centrum Gemini odwiedzą również członkowie Legionu 501, czyli fani „Gwiezdnych wojen" w kostiumach bohaterów gwiezdnej sagi!
Na miejscu w punkcie informacyjnym na wszystkie pytania odpowiedzą wolontariusze fundacji. Będą również bohaterowie pozostałych akcji w Gdyni, podczas których od roku 2009 zarejestrowało się 5 tys. potencjalnych dawców. Pojawią się m.in. Wiesława Abraham, policjantka Iza Więckowska i Maciej Bukowski. Dedykowane były im Dni Dawcy Szpiku w ubiegłym i w kwietniu tego roku. Dla Izy i Macieja znaleziono „genetycznych bliźniaków" i są już po przeszczepie. Wiesława jest po autoprzeszczepie i czuje się świetnie.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg lub bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Wszyscy chętni do uczestnictwa w akcji powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL. Apelujemy, by decyzja ta nie była emocjonalna, ale racjonalna. Odmowa oddania szpiku oznacza odebranie komuś nadziei na życie. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 350 000 potencjalnych dawców - prawie 260 000 w Fundacji DKMS Polska. W ciągu trzech lat jej działalności 287 osób oddało swoje komórki macierzyste, dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Więcej informacji: http://www.dkms.pl/, tel. 22 331 01 47, e-mail: fundacja@dkms.pl.