1080 (680) 2012-12-21 - 2013-01-03

Głosujmy na gdyńską iluminację świąteczną!

Zachęcamy do głosowania na Gdynię w czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu „Świeć Się" na najpiękniejszą iluminację świąteczną w Polsce, organizowanego przez Grupę ENERGA. Przypominamy, że w ubiegłym roku nasze miasto zajęło pierwsze miejsce w województwie i piąte w kraju. Głosować na Gdynię można na fan page'u konkursowym:
http://www.facebook.com/swiecsie.

Do 26 grudnia trwa etap wojewódzki.

Zwycięzca plebiscytu zostanie wybrany spośród miast, które w danym województwie zdobędą najwięcej głosów. Na 16 finalistów głosować będzie można od 27 grudnia 2012 r. do 7 stycznia 2013 r. Nagrodą główną jest zestaw sprzętu AGD, który zostanie przekazany wybranej przez miasto placówce wychowawczej.
Plebiscytowi towarzyszą świąteczne konkursy fotograficzne z atrakcyjnymi nagrodami.
Szczegóły na stronie internetowej akcji: http://swiecsie.pl/.

Na co głosujemy?
Tradycyjnie świąteczna iluminacja w Gdyni rozbłysła w mikołajki - 6 grudnia. Ulicę Świętojańską, najbardziej reprezentacyjną w mieście, a także ul. 10 Lutego ozdabiają charakterystyczne dla Gdyni świetlne choinki-żaglówki (inspirowane logo miasta) w kolorze białym i niebieskim. Choć te żaglówki są od lat znanym, świątecznym motywem, to jednak jest to tegoroczne zamówienie - stare instalacje już się zużyły i psuły. Zmieniła się też ich kolorystyka. Oświetlone są także korony drzew wzdłuż ul. Świętojańskiej - na niebiesko, a wzdłuż ul. Starowiejskiej świecą kolorem białym. Też bardzo ładnie.
Podobnie jak w ubiegłym roku świetlna iluminacja pojawiła się na fontannie na Skwerze Kościuszki. Pobliskie latarnie otrzymały specjalnie zaprojektowane świetliste ubranka, a ledowe „węże" oplotły konary i pnie okolicznych drzew. Jest to w istocie zimowy salon Gdyni.
Nowością jest dekoracja 17-metrowej, żywej choinki przy gdyńskim magistracie. Ozdabiają ją ledowe światełka, sznury świetlne i ozdoby w kształcie sopli lodu i kryształków, które pięknie odbijają światło. Dodatkowo wokół drzewka ustawiono zewnętrzne oprawy oświetleniowe, które nadają choince niebieską poświatę.
To jednak nie koniec. Po raz pierwszy świątecznie został udekorowany Plac Kaszubski.
Tu stoi 6-metrowa sztuczna choinka w kształcie stożka, bardzo efektownie oświetlona, a cały plac w rejonie „ławeczki Kaszubów" znajduje się pod świetlnym baldachimem. Ledowe światełka i „węże" uzupełniają niebieskie gwiazdy.