1083 (683) 2013-01-18 - 2013-01-24

Zmarł Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej

Zmarł Maciej Korwin, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Maciej Korwin zmarł 10 stycznia 2013 r. późnym wieczorem na oddziale kardiologicznym Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni Redłowie.

Urodził się w Łodzi w 1953 roku. W 1975 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi. Swoją drogę zawodową rozpoczął jako aktor Teatru Współczesnego im. E. Wiercińskiego we Wrocławiu (1974-1979). Był również aktorem Teatru Powszechnego w Łodzi (1979-1985). Występował na scenach teatrów w Kaliszu, Opolu i Chorzowie.
W latach 1985-1987 Dyrektor Artystyczny Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu oraz Dyrektor Artystyczny Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej. W latach 1987-1991 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu oraz Dyrektor Opolskich Konfrontacji Klasyka Polska. W latach 1991-1995 Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Powszechnego w Łodzi. Twórca Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi. Dyrektor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni od 1995 r. Niedawno po raz kolejny wygrał konkurs na to stanowisko.
Członek ZASP-u, współzałożyciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.
Wykładał na PWSFTViT w Łodzi, sprawował pieczę nad Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni. Był również wykładowcą Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Jako reżyser zadebiutował spektaklem „Sługa dwóch panów" Carla Goldoniego, po czym zrealizował około pięćdziesięciu spektakli w Teatrach Łodzi, Kalisza, Opola, Katowic oraz w Operze Nova w Bydgoszczy i Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2005) i Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008).
Do repertuaru gdyńskiego teatru wprowadził światowe hity musicalowe takie jak: „Shrek", „Grease", „Spamalot, czyli Monty Python i Święty Graal", „My Fair Lady", „Piękna i Bestia", „Footloose", „Kiss Me, Kate", „Dracula", „Chicago", „Evita", „Wichrowe Wzgórza", plenerowa realizacja „Jesus Christ Superstar", „Atlantis", „Szachy", „Scrooge". Na gdyńskiej scenie wyreżyserował również spektakle: „Słowa - Jacek Kaczmarski", „Przejście przez morze - Kolęda", „Klatka Wariatek" oraz liczne koncerty musicalowe i sylwestrowe.
Przez wiele lat jego realizacje „Kiss me, Kate", „La Cage aux Folles", „Chess", „Memories... vom West End zum Broadway", „Night Fever" i „Jesus Christ Superstar" prezentowane były z dużym powodzeniem na tournee w Austrii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i Belgii.
W listopadzie 2012 roku obronił doktorat na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
6 grudnia 2012 roku wszedł w skład powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rady ds. Instytucji Artystycznych jako jedyny przedstawiciel w regionu pomorskiego.

Pogrzeb śp. Macieja Korwina odbędzie się w poniedziałek 21 stycznia br.
W godz. 10.00 - 12.00 na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni zostanie wystawiona urna z prochami. O godz. 13.00 w Kaplicy przy Cmentarzu Witomińskim w Gdyni rozpoczną się uroczystości pogrzebowe.
O godz. 14.00 urna z prochami zostanie odprowadzona w miejsce spoczynku do Alei Zasłużonych na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.
Szanując wolę Dyrektora, Teatr Muzyczny prosi o nieskładanie białych kwiatów. Zgodnie z jego wolą wszystkie spektakle Teatru Muzycznego odbywają się według zaplanowanego repertuaru.