1084 (684) 2013-01-25 - 2013-01-31

Fotografie z archiwum „Morza”

Wystawa Fotografie z archiwum Morza31 stycznia 2013 r. w siedzibie Franciszkańskiego Centrum Kultury (ul. Ujejskiego 40) odbędzie się finisaż unikatowej wystawy Fotografie z archiwum „Morza", zorganizowanej w ramach projektu „Legenda Morska Gdyni".
Początek o godz. 17.00.

W programie prezentacja multimedialna oraz prelekcja poświęcona „Morzu" i red. Jerzemu Micińskiemu - twórcy świetności miesięcznika.

Wystawę tworzy wybór czarno-białych, fascynujących fotografii zachowanych po zlikwidowanej redakcj, wątki, którymi zajmowało się „Morze" kilkadziesiąt lat temu.

Miesięcznik „Morze", to ważny element Legendy Morskiej Gdyni. Pismo ukazujące się od 1924 r. do 1992 r. miało wielki wpływ na tworzenie morskiej świadomości Polaków. Towarzyszyło powstawaniu Gdyni, polskiej gospodarki morskiej. Mija wprawdzie 20 lat od zniknięcia miesięcznika z rynku, ale wciąż wielu współpracowników i wychowanków „Morza" pracuje dla morza i na morzu.

Kuratorem merytorycznym wystawy jest Aleksander Gosk, wieloletni redaktor miesięcznika „Morze", ekspert tematyki morskiej, zaś autorem projektu koncepcji wystawy Maria Zrzelska, wnuczka „tczewiaka" kapitana Jerzego Lewandowskiego.

Kilkadziesiąt prezentowanych fotografii, podzielono na 8 tematycznych grup. Należy pamiętać, że to jedynie skromny wybór, z mnogości tematów poruszanych w „Morzu". Wśród najbardziej atrakcyjnych, fotografie „Batorego" i wizerunki ludzi morza, kapitanów, rybaków także m.in. gen. Mariusza Zaruskiego.

Kapitan...

Batory...

Marynarz...

Uwaga!
Wśród gości finisażu rozlosowane będą książki o tematyce morskiej, zaś dla rodzin z dziećmi przygotowano atrakcyjne zestawy pamiątek Gdyńskiego Szlaku Modernizmu (plakat, pocztówki z archiwalną fotografią z miesięcznika „Morze", audiobook dla dzieci, mini pamiątka).