1084 (684) 2013-01-25 - 2013-01-31

W weekend liczymy ptaki

Ile ptaków odwiedza przydomowy karmnik, ogród, zagląda na podwórko czy do lokalnego parku? Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zachęca, by sprawdzić to w najbliższy weekend, 26-27 stycznia 2013 r. Na zabawę w „Zimowe Ptakoliczenie" wystarczy poświęcić godzinę.
W tym czasie należy zanotować maksymalną liczbę osobników każdego gatunku widzianych jednocześnie, co pozwala uniknąć wielokrotnego liczenia tego samego wróbla czy sikory.
Na stronie internetowej: www.otop.org.pl dostępny jest elektroniczny formularz do wpisywania wyników.
Jeśli ktoś nie ma żyłki ornitologa i nie rozpoznaje zimujących w jego sąsiedztwie ptaków, może skorzystać z dostępnego na stronie krótkiego przewodnika po najczęściej spotykanych gatunkach lub sfotografować zagadkowego osobnika i podesłać zdjęcie na adres e-mailowy: zimowe.ptakoliczenie@otop.org.pl, a także zamieścić je z prośbą o identyfikację na profilu OTOP na Faceboooku.
Co roku OTOP wybiera „Ptaka Zimy", na którego w danym sezonie pragnie zwrócić szczególna uwagę.
Tym razem jest nim łabędź niemy - częsty trójmiejski „plażowicz". Przy okazji przypominamy, że nie należy karmić go chlebem, który jest niebezpieczny dla ptasiego układy pokarmowego. Zdecydowanie lepsze jest zboże i warzywa (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone).