Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów Zarezerwuj wizytę w Urzędzie Miasta - ważne informacje i numery telefonów
1085 (685) 2013-02-01 - 2013-01-07

Rozlicz PIT przez internet

W Gdyni trwa kampania zachęcająca mieszkańców do wysyłania rozliczeń rocznych PIT oraz deklaracji VAT przez internet. Można to zrobić za pośrednictwem aplikacji e-deklaracje - bez kolejek, bez kosztów i wychodzenia z domu. Każdy kto chce otrzymać szybszy zwrot nadpłaty powinien skorzystać z tej możliwości.
Formularze podatkowe oraz instrukcje znajdują się na stronie http://www.e-deklaracje.gov.pl/ lub http://www.finanse.mf.gov.pl/. Przez internet możliwe jest złożenie formularzy PIT-28; PIT-36; PIT-36L; PIT-37; PIT-38; PIT-39; PIT-16A; PIT19A wraz z załącznikami.
Dodatkowo, dla wszystkich którzy nie posiadają internetu, gdyńskie urzędy skarbowe w swoich siedzibach (Pierwszy Urząd Skarbowy przy ul. Władysława IV 2/4 oraz Drugi Urząd Skarbowy przy ul. Hutniczej 25) uruchomiły stanowiska do elektronicznego wysyłania rozliczeń rocznych PIT i deklaracji VAT. Znajdują się one na parterze w Sali Obsługi Klientów, gdzie można korzystać także z bezpłatnej pomocy fachowców.
Również wszyscy pracodawcy mogą oszczędzić czas i obniżyć koszty złożenia zeznań swoich pracowników poprzez korzystanie z aplikacji e-deklaracje przy składaniu deklaracji PIT-4R, informacji PIT-11 i PIT-8C. Wymaga to jedynie użycia podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz złożenia do właściwego dla płatnika miejscowo urzędu formularza UPL-1. Sporządzając informacje o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11, można skorzystać z Programu Płatnika Urzędu Skarbowego (PPUS), który jest prostą aplikacją ułatwiającą wysyłanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną do systemu e-deklaracje. Aplikacja PPUS dostępna jest na stronie http://ppus.pl/.
Jak rozliczyć się przez internet? Wystarczy tylko pięć prostych kroków:
1) wejdź na stronę http://www.e-deklaracje.gov.pl/, pobierz i zainstaluj z zakładki Do pobrania aplikację e-Deklaracje Desktop lub wtyczkę (plug-in),
2) wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz formularz ze strony http://www.e-deklaracje.gov.pl/, zakładka - Formularze, a następnie wypełnij,
3) podpisz go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2011 r.,
4) wyślij dokument,
5) pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.