1087 (687) 2013-02-15 - 2013-02-21

"Polska nad Bałtykiem" - promocja książki w Gdyni

"Polska nad Bałtykiem" - promocja książki w GdyniMuzeum Emigracji w Gdyni zaprasza 18 lutego 2013 r. na spotkanie - promocję książki „Polska nad Bałtykiem. Konstruowanie identyfikacji kulturowej państwa nad morzem 1918-1939". Początek o godz. 18.30 w Auli Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Gdynia w okresie II Rzeczypospolitej była symbolem postępu i sukcesu gospodarczego kraju, a budowie nowego miasta i portu towarzyszyły rzesze entuzjastycznych dziennikarzy, fotografów i filmowców. Atmosferę tych relacji oddają słowa: „Opisy wznoszącego się na naszych oczach portowego miasta właściwie nie wymagały skalkulowanej propagandy, nieszczerych słów zachęty, przesadnych zachwytów ani czczej retoryki. Reklamowany towar był naprawdę pierwszej jakości." Fascynacja Gdynią znalazła odbicie w literaturze, malarstwie, plakacie reklamowym oraz działalności polskich organizacji morskich. Jak możemy przeczytać w artykule Małgorzaty Omilanowskiej: „Pęd Polaków do morza miał coś osobliwego, coś z obrzędu. Ludzie z nabożeństwem wchodzili do morza, żegnali się morską wodą, zabierali butelki z morską wodą dla tych, którzy zostawali w domu."

Na spotkaniu w Akademii Morskiej tę fascynację przedstawią znakomici goście, historycy sztuki związani zawodowo z Uniwersytetem Gdańskim - dr hab. Małgorzata Omilanowska, od 2012 r. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dr Jacek Friedrich, popularyzator kultury i architektury nowoczesnej. Spotkanie odbędzie się w auli Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.

Wstęp wolny.