1091 (691) 2013-03-15 - 2013-03-21

Gdynia na dużym ekranie

Muzeum Emigracji w Gdyni i Gdyńska Szkoła Filmowa zapraszają 20 marca 2013 r. o godz. 19.00 do auli Wydziału Nawigacji Akademii Morskiej (al. Jana Pawła II 3), gdzie odbędzie się drugie w tym roku spotkanie w ramach cyklu „Gdynia na dużym ekranie". Marcowy odcinek pt. „Transatlantyk" dedykowany będzie morskiej ikonie polskich wyjazdów za ocean - MS „Batory". 
 
MS „Batory" - najwspanialszy polski transatlantyk był salonem i ambasadą kultury polskiej.  Zaprezentowane zostaną niezwykle interesujące profesjonalne i amatorskie materiały filmowe dokumentujące m.in. chrzest i wodowanie „Batorego" (1935), dziewiczą podróż do Nowego Jorku (1935), powojenne rejsy do Norwegii (1953) i Indii (1954) oraz film dokumentalny Franciszka Fuchsa i Ludwika Perskiego „Batorym do Polski" (1959) relacjonujący rejs z Montrealu do Gdyni. Zobaczymy unikatowe sceny z życia pasażerów i załogi statku oraz zdjęcia  Dworca Morskiego i Magazynu Tranzytowego przed wojną.
 
Gdynia na dużym ekranieGościem spotkania będzie Marek Twardowski - kustosz statku-muzeum „Dar Pomorza".
 
„Gdynia na dużym ekranie" to cykl tematycznych spotkań adresowanych do mieszkańców i miłośników historii miasta. Celem projektu jest premierowa, publiczna prezentacja mało znanych i niepublikowanych archiwalnych materiałów filmowych, kronik oraz fragmentów filmów dokumentalnych i fabularnych związanych z historią Gdyni.
 
Projekcje poprzedzają spotkania z publicznością, wykłady i prelekcje przygotowane przez autora projektu - dziennikarza, reżysera, scenarzystę - Marcina Borchardta (Gdyńska Szkoła Filmowa) i zaproszonych gości - historyków, znawców dziejów miasta.

ikona