1093 (693) 2013-03-29 - 2013-04-04

Krokusowe polany i kwietne archipelagi

Wraz z nadejściem wiosny w Gdyni czeka wiele kwitnących niespodzianek. Już wkrótce Gdynia znów rozkwitnie dziesiątkami kolorów. Wszystko za sprawą zespołu fachowców z Biura Ogrodnika Miasta.

Jako pierwsze pojawią się wesołe, krokusowe polany. Najsłynniejsza z nich, ciesząc gdynian już trzeci rok z rzędu, rozkwitnie u zbiegu ulic Wielkopolskiej i Sopockiej, w dzielnicy Mały Kack. Tej wiosny krokusów w mieście będzie więcej. Pojawią się też wzdłuż ulicy Morskiej, na wysokości wjazdu na Obwodnicę Trójmiejską, oraz na Placu Konstytucji. Fot. Dorota Nelke

Zaraz po krokusach przyjdzie czas na narcyzy, w odcieniach od pomarańczowego, przez żółty, po białe. Pojawią się wzdłuż ulicy Morskiej, na wysokości wjazdu w ulicę Chylońską, na skrzyżowaniach: alei Zwycięstwa z ulicą Wielkopolską, 10 Lutego z ulicą Podjazd oraz Obwodnicy Trójmiejskiej z ulicą Chwaszczyńską.

Tegoroczną nowością w nasadzeniach roślin cebulowych będzie cebulica syberyjska o niebieskiej barwie, która pojawi się na przełomie marca i kwietnia wzdłuż alei bukowej przy alei Marszałka Piłsudskiego. Dodatkowo biało-niebieska mieszanka tej rośliny urozmaici zieleniec przy ulicy Ejsmonda w rejonie Hotelu Nadmorskiego. W połowie maja zaskoczą jeszcze późne tulipany o pięknej, bladoróżowej i kremowej barwie. Wyrosną wzdłuż Drogi Gdyńskiej, na Skwerze Kościuszki oraz Kamiennej Górze.

Oprócz roślin cebulowych, na przełomie marca i kwietnia zostanie zrealizowana w Śródmieściu pierwsza zmiana nasadzeń roślin sezonowych. Na Skwerze Kościuszki, na wysokości ulicy Świętojańskiej, pojawi się oryginalny, kwietny archipelag - kompozycja bratków o głębokiej, niebieskiej barwie i subtelnych pagórków obsianych trawą i różowymi stokrotkami. W niedalekiej okolicy, przy Pomniku Tajnego Hufca Harcerzy, zaplanowano równie urokliwą kompozycję stokrotek i niezapominajek.

Fot. Dorota NelkeNiebieska barwa pojawi się wiosną w mieście również za sprawą bratków na kwietnikach przy nowym gmachu Teatru Muzycznego i na Bulwarze Nadmorskim w misach ozdobnych jabłoni, a także dzięki niezapominajkom na Skwerze Plymouth i przed gmachem gdyńskiego magistratu. Słynne donice „łódki" przy ulicy Świętojańskiej oraz donice przy ulicy Bema w okolicy Teatru Miejskiego zakwitną rozmaitymi barwami dzięki posadzonej pierwszy raz w Gdyni mieszanką jaskrów azjatyckich.

Wiosna przyniesie również dużo radości w związku ze zrealizowanymi jesienią nasadzeniami. Kolorowe rabaty z bylinami i roślinami cebulowymi zakwitną na podwórkach przy ulicy Abrahama oraz Wójta Radtkego. Nowy wygląd zyska również zieleniec przy skrzyżowaniu ulicy Świętojańskiej z aleją Marszałka Piłsudskiego. Natomiast barwne trawy, byliny i kwitnące wiśnie urozmaicą pas między jezdniami wzdłuż Obwodnicy Trójmiejskiej.  


Fot. Dorota Nelke

ikona