1093 (693) 2013-03-29 - 2013-04-04

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- wystawa Krystyny Łyczywek „Fotografia. Wystawa Retrospektywna (1949 - 2009)". Krystyna Łyczywek - urodzona w Poznaniu, od 1945 roku mieszka w Szczecinie. Fotograficzka, romanistka, tłumaczka literatury francuskiej i dziennikarka. Wystawa otwarta do 19 maja 2013 r.;
- wystawa „Kazimierz Kalkowski malarstwo, rysunek i rzeźba ceramiczna". Wystawa otwarta do 5 maja 2013 r.
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej: www.muzeumgdynia.pl.

***

4 kwietnia 2013 roku o godzinie 16.30 w Galerii Ratusz na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Marcina Michny „Gdynia nadmorska".
Marcin Michna, od dziesięciu lat gdynianin z wyboru. Przygodę z fotografią rozpoczął dopiero w Gdyni, zafascynowany nadmorskim krajobrazem, pięknem miasta i jego najbliższego otoczenia. Zdjęcia Marcina Michny powstają przeważnie o wschodzie słońca - wtedy światło jest niepowtarzalne, a Gdynia w blasku rodzącego się dnia staje się miejscem magicznym. Jak mówi autor - „nieważne co widzisz, ważne jak patrzysz".Prezentowane na wystawie fotografie w większości nie były dotąd publikowane. Znajdują się tu również takie, które mają już swoją historię - możemy obejrzeć zdjęcia nagrodzone w konkursach czy najbardziej „lajkowane" na profilu społecznościowym.
Wystawę można oglądać do 22 kwietnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

***

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni i Galeria Sztuki Szkolnej przy Gdyńskiej Szkole Społecznej zapraszają na wystawę „Nekropolie Pomorza". Prezentuje ona fotografie dzieci i młodzieży szkolnej - laureatów i osób wyróżnionych w I Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym pt. „Nekropolie Pomorza". Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113, Grabówek. Zdjęcia można oglądać do końca marca 2013 r.

***

Miasto Gdynia zaprasza na wystawę fotografii ukazującą rozbudowę Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego. Wystawa prezentowana w Miejskiej Informacji, przy ul. 10 Lutego 24, do 2 kwietnia od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00, w sobotę w godz. 9.00 - 15.00.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Elżbiety Makuły-Hajdun do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV) do 24 kwietnia 2013 roku. Elżbieta Makuła-Hajdun studiowała w PWSSP w Gdańsku w pracowni profesora Hugona Laseckiego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Więcej na: www.eraartprofile.pl.

***

Do 30 marca w oknach Wypożyczalni Centralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (ul. Abrahama 60) można oglądać wystawę prac plastycznych wykonanych przez Pracownię Malarstwa z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni.
W wystawie pod tytułem „W krainie jednorożców" biorą udział: Martyna Czarnocka, Julia Cypcarz, Maria Kamińska, Oktawia Wilk, Magda Mokrzan, Agnieszka Wiśniewska i Julia Sporek. Prace powstały pod kierunkiem nauczyciela malarstwa Karoliny Olszewskiej-Prusak.

***

W siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni przy ul. Władysława IV 51. Oglądać można wystawę prac Barbary Stępień, od wielu lat zajmującej się tkaniną. Pokazane są gobeliny z ostatnich kilku lat, wśród nich piękny gobelin nawiązujący do twórczości Marca Chagalla. Obok tkaniny, na wystawie znajdą się też prace olejne i pastele Jolanty Krause. Obie artystki należą do Koła Plastyków im. prof. W. Szczeblewskiego przy T.M.G. Wystawa potrwa do końca kwietnia 2013 r. Prace powstały pod kierunkiem nauczyciela malarstwa Karoliny Olszewskiej - Prusak.

***

W kawiarni Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) oglądać można wystawę „ACHTY!" - czyli fotografie pięknych i zmysłowych kobiet. Zdjęcia autorstwa Weroniki Kunek, która obecnie współtworzy Studio Fotograficzne B5 w Rumi. Zdjęcia Weroniki Kunek ozdobiły okładkę płyty „Cuda Ogłaszają" (Krystyna Stańko, Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk) oraz płyty „Secretly" Krystyny Stańko. Współautorka programu „Kalendarz w obiektywie" w Twojej Telewizji Morskiej. Prace można zobaczyć na: www.b5.pl.
Wystawę można oglądać każdego dnia do 5 kwietnia. Wstęp wolny.

***

Caffe Anioł przy ul. Kilińskiego 6 zaprasza 6 kwietnia 2013 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy malarstwa Edyty Rybczyńskiej „Z górą w tle".
Edyta Rybczyńska - plastyk, fotograf. Źródło inspiracji do tworzenia kompozycji malarskich. Tematy czerpie z natury.Tym razem jest to fascynacja wplecionymi w pejzaż górami. Na wystawie zobaczyć będzie można obrazy inspirowane wycieczkami do Irlandii, w Bieszczady, czy do Grecji.
Wystawa potrwa do 26 kwietnia 2013 r.
Wstęp wolny.

***

Do 17 kwietnia br. w Galerii Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) prezentowana jest wystawa malarstwa pn. „Piękno wyczarowane pędzlem". W wystawie udział biorą uczestnicy zajęć prowadzonych przez artystę malarza Marka Wróbla. Autorami prac są: Urszula Bielawska, Jadwiga Słomowicz, Ligia Siwa, Tadeusz Prętki. Grupa działa przy Ognisku ZMCh Polska YMCA.
Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.

***

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy obrazów „Moje natury" - Joanny Bachórz Wilkirskiej. Artystka tworzy obrazy i rzeczy posługując się różnymi technikami. Inspiracją do powstania prezentowanych prac był świat przyrody, bogactwo jego form i kolorów.
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3, ul. Morska 113 Gdynia Grabówek. Wystawa prezentowana będzie do końca kwietnia 2013 roku.

***

Centrum Nauki EXPERYMENT będzie otwarte tylko do 29 marca. Wystawa zostanie zamknięta, by przygotować wielkie otwarcie nowego, siedem razy większego budynku z nowymi galeriami i setkami interaktywnych stanowisk. Obecna ekspozycja swoją działalność rozpoczęła ponad 5 lat temu i od tego czasu nieprzerwanie zapewnia świetną zabawę i nauką mieszkańcom Trójmiasta i turystom z całego kraju. Działania Centrum, które komunikują naukę w bardzo przyjazny sposób - interaktywne stanowiska, warsztaty i pokazy naukowe - są intensywnie rozwijane od 2007 roku.
Jeszcze przed wakacjami EXPERYMENT przeniesie się do nowego budynku. Tam będzie nadal przedstawiać gościom zagadnienia nauki w przystępny i fascynujący sposób - lecz już przy setkach, a nie dziesiątkach, nowych stanowisk.
Jednocześnie zachęcamy wszystkich, którzy w ciągu ostatnich 5 lat odwiedzili wystawy Centrum Nauki EXPERYMENT do przesyłania zdjęć, filmów, rysunków i relacji pisanych na adres e-mail: wspomnienia@experyment.gdynia.pl. Wszystkie prezentowane będą w nowym budynku.  

ikona