1095 (695) 2013-04-12 - 2013-04-18

Literowi szaleńcy, kosmitko-litery i inne, czyli Alfabet Czarów

Literowi szaleńcy, kosmitko-litery i inne, czyli Alfabet CzarówWykręcone, szalone, straszące, pokraczne, ale też wesołe i zawsze wyjątkowe litery pojawią się na wystawie „Głośno pisz_Alfa_Bet_Czarów Gosi Golińskiej" w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98). Towarzyszyć jej będą bezpłatne warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodzin. Wernisaż, na którym pojawią się nawet jadalne litery, odbędzie się w czwartek 18 kwietnia 2013 r. o godz. 18.00.

Wystawa obejmuje zbiór alfabetów, liter i obiektów wykonanych przez autorkę i zaproszonych gości - uczestników warsztatów. Ręcznie pisane, osobiste alfabety nie były wcześniej używane, lecz czekały uwięzione w szufladach. Wystawa jest zaproszeniem do zabawy i aktywnego włączenia się w żywą aranżację przestrzeni ekspozycji. Autorskie, ręcznie wykonane kolekcje liter ożywają i zachęcają do formułowania liścików, manifestów, literniczych okrzyków i bezgłośnych wyznań.

Ekspozycji, która będzie prezentowana do 18 maja 2013 r., codziennie w godz. 10.00-18.00,  towarzyszą warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodzin, których częścią będzie zwiedzanie wystawy wraz z autorką. Uczestnicy zajęć odnowią zwyczaj wysyłania kart pocztowych, odczytają wiadomości ukryte w butelkach, dowiedzą się, czy litera, słowo, ręcznie pisany tekst niosą za sobą emocje, a może nawet unikalne informacje o człowieku i świecie.

warsztaty 1: wtorek 23 kwietnia 2013 r., godz. 17.00

zaklęcia w książkach Stare książki z brakującymi stronami, zniszczonymi okładkami i zamazanymi literami wypełnimy zaklęciami, igłą i nitką wyszyjemy hasła i znaki zawierające tajemnicę lub uzupełnimy je autorskimi ilustracjami i dokleimy własne strony. Stworzymy nowe książki o indywidualnym przekazie. Będziemy również fragmentami czytać przygotowane teksty i cieszyć się czytaniem książek.

warsztaty 2: sobota 18 maja 2013 r., godz. 11.00

message in a bottle Z oceanu liter o różnej charakterystyce, z chaosu tekstów prasowych i kolorowych magazynów każdy z uczestników spróbuje zwizualizować typograficzne SOS dla świata. Ważne wiadomości umieścimy w butelkach i włączymy do wystawy, z nadzieją, że zostaną odczytane przez kolejnych zwiedzających, a może nawet decydentów i włodarzy miasta Gdyni.

warsztaty 3: piątek 24 maja 2013 r., godz. 17.00

pocztówki z aktówki Warsztaty są kontynuacją projektu rozpoczętego w 1990 r. Zgromadzone pocztówki autorstwa Gosi Golińskiej, opieczętowane, zapisane lub zarysowane bazgrołami lub krągłymi literami, z treścią i bez treści, z doklejonymi elementami zostaną wysłane do wskazanych przez uczestników adresatów. Warsztaty są zachętą do kultywowania tradycji wysyłania kartek pocztowych.

Zapisy już trwają: warsztaty@centrumdesignu.gdynia.pl lub telefonicznie 58 698 21 33. 

Gosia Golińska
zawodowo działa i współpracuje w wielu dziedzinach (grafik, scenografka, kostiumografka, projektantka, kuratorka). Aktywnie reaguje na zjawiska społeczne i ich odbicie w sztukach plastycznych. Brała udział w wystawach zbiorowych, sympozjach i spotkaniach w Polsce, Niemczech i Francji. Przez lata eksponowała prace swoje i innych twórców jako kuratorka i pomysłodawczyni wystaw. Prowadzi otwartą pracownię w Sopocie na 3 Maja 34, gdzie organizuje spotkania i prezentacje nie tylko swoich prac.