1096 (696) 2013-04-19 - 2013-04-25

Król tenorów w Gdyni - wspomnienia o Janie Kiepurze poszukiwane

Król w Gdyni!" - tak nagłówki gdyńskich gazet mogły witać Jana Kiepurę - króla tenorów - gdy ten odwiedził miasto w lipcu 1939 roku. Mogły, ponieważ postało ich tylko kilka. Do tych, którzy znają tę historię doskonale, Muzeum Emigracji w Gdyni apeluje, by podzielili się swoimi wspomnieniami.

lipiec 1939

Jan Kiepura w Gdyni, fot. z archiwum Muzeum Miasta GdyniKiepura był już wtedy śpiewakiem wielkiej, międzynarodowej sławy, odnosił sukcesy na Broadwayu, oklaskiwała go publiczność Metropolitan Opera. Odwiedził Gdynię w trudnym czasie, kiedy większość mieszkańców żyła obawami związanymi z coraz wyraźniejszą groźbą wojny. Gwiazdorowi udało się jednak na chwilę odegnać od ludzi strach, tchnąć w nich entuzjazm i patriotycznego ducha. I to w brawurowym stylu! Wystąpił na placu Grunwaldzkim z niezapomnianym koncertem, który był szeroko relacjonowany nie tylko przez polskie, ale i zagraniczne media. Przez kilka dni, które spędził w Gdyni, kilkukrotnie dawał spontaniczne występy dla przechodniów na ulicach miasta. Obraz gwiazdy największych oper świata, śpiewającej z dachu samochodu, na zawsze zapisał się w pamięci mieszkańców.
 
kwiecień 2013

Jan Kiepura, fot. z archiwum Muzeum Miasta GdyniPracownicy Muzeum Emigracji w Gdyni odnaleźli w tej historii ponadczasową, zachwycającą postać Polaka - emigranta, który kochał kraj w autentyczny i bezpretensjonalny sposób. Kiepura by potwierdzić swoją niezachwianą wiarę w młode polskie państwo, zdecydował się - na przekór groźbie wojny - kupić  kilka dużych działek pod przyszłe inwestycje. Wszystkie pieniądze, które zarobił swoim występem, również przeznaczył na Fundusz Obrony Narodowej. Muzeum Emigracji pragnie rozbudzić pamięć o tym pełnym odwagi, ale i fantazji patriotycznym geście. Pozostało kilka fotografii z tej wizyty, jednak prawdziwy duch tamtych wydarzeń jest tylko we wspomnieniach gdynian!  

Czy uda się odtworzyć magię tamtych dni? Muzeum Emigracji chce zrekonstruować te wydarzenia i z Państwa pomocą dotrzeć do relacji z pobytu Jana Kiepury w Gdyni. Może byliście tam Wy albo ktoś z Waszych bliskich? Może w Waszej rodzinie lub gronie przyjaciół krążą opowieści związane z koncertem? A może rozpoznają się Państwo na archiwalnych fotografiach?

Muzeum szuka relacji, zdjęć, pamiątek. Swoimi wspomnieniami można podzielić się drogą telefoniczną 58 623 31 79, e-mailową:
biuro@muzeumemigracji.pl bądź odwiedzając biuro przy ul. Armii Krajowej 24. Wśród wszystkich, którzy włączą się do akcji, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody.

Akcja towarzyszy projektowi „Polska zdaje szyku!", w ramach którego 2 maja 2013 r. Muzeum Emigracji w Gdyni prezentuje sylwetki emigrantów, którzy zdobyli światowe uznanie na polu mody, opery, kina i sztuki.

Fot. Z archiwum Muzeum Miasta Gdyni

ikona