1097 (697) 2013-04-26 - 2013-05-09

„Olena” walczy o Złotą Palmę w Cannes

Film dyplomowy absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej Elżbiety Benkowskiej został zakwalifikowany do konkursu głównego krótkich filmów 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jest to pierwszy w historii kinematografii polskiej krótkometrażowy film fabularny nominowany do „Short Film Palme d'or".

„Olena" została wybrana spośród 3500 filmów zgłoszonych przez twórców ze 132 krajów i znalazła się w prestiżowym gronie 9 najlepszych światowych produkcji, które będą walczyć o Złotą Palmę dla filmów krótkometrażowych.
Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 15 - 26 maja 2013 r.

Zwycięzcę konkursu krótkich metraży wybierze międzynarodowe jury pod przewodnictwem znakomitej reżyserki, laureatki Złotej Palmy i Oscara - Jane Campion. Laureata poznamy podczas uroczystej gali zamknięcia Festiwalu.

To już drugi film dyplomowy pierwszego rocznika absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej, dostrzeżony przez międzynarodowych selekcjonerów. W marcu 2013 r. krótkometrażowy film fabularny „Matka" w reżyserii Łukasza Ostalskiego otrzymał prestiżową Nagrodę Publiczności na 43. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Tampere w Finlandii.