1097 (697) 2013-04-26 - 2013-05-09

Hala GDYNIA sportową perłą

Hala Sportowo-Widowiskowa „Gdynia" może poszczycić się nie tylko świetną akustyką, ale i znakomitą architekturą. Zdobyła dwie nagrody w konkursie na „Najlepszy Obiekt Sportowy i Rekreacyjny", organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji IAKS Polska, Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski. Jego wyniki ogłoszono 22 kwietnia 2013 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Hala zdobyła nagrodę główną Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i stowarzyszenia IAKS (wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Stadion Miejski w Gdyni), a także drugą nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego i stowarzyszenia IAKS. Znalazła się też w gronie trzech obiektów nominowanych do międzynarodowego konkursu pod egidą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Światowego Stowarzyszenia Rozwoju Infrastruktury Sportu i Rekreacji.

Organizatorzy konkursu nagradzają obiekty wyróżniające się wybitnymi walorami architektonicznymi i funkcjonalnymi, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i przyjazne środowisku.

Celem konkursu jest promocja obiektów i kompleksów sportowych, w których wysoka jakość projektu odpowiada jego realizacji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Realizacje te zwracają uwagę poprzez dobrze dobrane materiały budowlane, energooszczędne technologie, właściwe zintegrowanie obiektu z otoczeniem oraz niskie koszty eksploatacji, przy zapewnieniu maksymalnej funkcjonalności sportowej i rekreacyjnej.

Architekturę gdyńskiej hali docenił już m.in. portal Onet.pl, który w 2012 r. zaliczył ją do grona 21 najlepszych polskich budynków dekady. Pod koniec 2011 r. nakładem wydawnictwa Agora ukazała się książka „101 najciekawszych polskich budynków dekady".
Wśród nich znalazła się hala „GDYNIA".