1098 (698) 2013-05-10 - 2013-05-16

Igrzyska Miast Bliźniaczych i PYDOS, czyli aktywność młodych

Gdynia gości 300 młodych sportowców - uczestników XXI Igrzysk Miast Bliźniaczych. Od 8 do 12 maja 2013 r. rywalizują o miano najlepszych w piłce nożnej chłopców, koszykówce dziewcząt, tenisie stołowym, pływaniu oraz 2-kilometrowym biegu ulicznym dziewcząt i chłopców. Przyjechali z Kaliningradu (Federacja Rosyjska), Karlskrony (Szwecja), Kilonii (Niemcy), Kłajpedy (Litwa) oraz Liepaji (Łotwa).W roku ubiegłym najlepsi okazali się sportowcy z Kaliningradu, a gdynianie zajęli drugie miejsce.
Kto wygra tegoroczną rywalizację - okaże się 12 maja.

Nasze miasto jest równocześnie gospodarzem międzynarodowego projektu - PYDOS- Prevention of Youth Dop-Outs in Sports, realizowanego w ramach działań Południowy Bałtyk 2007-2013. Logo programu PYDOS
Projekt ma pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania jak zachęcić do aktywności fizycznej i jak zatrzymać młodzież w sporcie.
Do udziału zaproszono młodych sportowców (w wieku 11-16 lat), którzy grają w piłkę nożną i tenisa stołowego z Gdyni, Karlskrony i Kłajpedy. Przygotowano dla nich cykl warsztatów, treningów, seminariów, spotkań ze sportowcami i zabawy integracyjne. Gdynię reprezentują młodzi sportowcy i ich trenerzy z klubów sportowych: Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Gdynia, Sztorm Gdynia oraz Uczniowski Klub Sportowy Orlik.
Strona internetowa projektu: www.pydos.eu.