1098 (698) 2013-05-10 - 2013-05-16

Największy Park Naukowo-Technologiczny w Polsce już otwarty!

Profesor Jerzy Buzek podczas otwarcia nowej części PPNT   fot. Krzysztof Romański6 maja 2013 roku w obecności prof. Jerzego Buzka, przedstawicieli samorządu województwa i zaprzyjaźnionych gmin, świata nauki, biznesu i kultury uroczyście otwarto nową część Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Powierzchnia całkowita wszystkich parkowych obiektów to ponad 76 000 m², czyli sześć razy więcej niż dotychczas.
Miejsce do realizacji własnych pomysłów w Parku znajdują tu studenci, absolwenci, naukowcy jak i doświadczeni przedsiębiorcy. Docelowo może tu działać ponad 300 firm, co przełoży się na ok. 2000 miejsc pracy.

W Parku firmy tworzą i rozwijają innowacyjne technologie XXI wieku. Tutaj powstał najlepszy na świecie, syntezator mowy IVONA. Twórca syntezatora - firma IVONA Software niedawno została częścią światowego koncernu technologicznego Amazon.com.
Znane i cenione już na świecie inne produkty i technologie made in PPNT to m.in. nagrzewnica firmy Flowair, która otrzymała nagrodę iF Product Design Award 2013; szeroko stosowane oprogramowanie e-Urzędniczka stworzone przez Inteliwise, nagrodzone Złotym Godłem Najwyższej Jakości Quality International 2012; dermo-kosmetyki Cerko; zestawy do izolacji DNA poza laboratorium A&A Biotechnology; unikalne struktury betonu ekologicznego, wykorzystywane do codziennego użytku - Andervision. Wojciech Szczurek wręcza symboliczny klucz do Parku Łukaszowi Osowskiemu z firmy Ivona  fot. Krzysztof Romański

Swoje miejsce znalazły tutaj także branże kreatywne, design i innowacje społeczne. W nowych obiektach PPNT będą powstawały kolejne nowoczesne technologie i produkty z różnych dziedzin. Innowacyjny biznes ma tu bowiem doskonałe warunki dla rozwoju: pozytywne sąsiedztwo „drzwi w drzwi" nowoczesnych firm, zdolnych ludzi i kreatywną atmosferę.

Gdynia inwestuje w rozwój Parku już od 2001 roku. PPNT jest jednym z najważniejszych narzędzi wspierania przedsiębiorczości przez tutejszy samorząd.  


Fot. Krzysztof Romański