1098 (698) 2013-05-10 - 2013-05-16

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- wystawa Krystyny Łyczywek „Fotografia. Wystawa Retrospektywna (1949 - 2009)" otwarta do 19 maja 2013 r.;
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej: www.muzeumgdynia.pl.

***

W Galerii „Ratusz" prezentowane będą zdjęcia ilustrujące działalność Fundacji Dogtor.
Fotografie psich terapeutów podczas pracy obejrzeć można na I piętrze Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) od 13 maja do 7 czerwca 2013 r.
Fundacja Dogtor obchodziła niedawno dziesięciolecie istnienia. Zajmuje się terapią wspomagającą przy udziale zwierząt dla dzieci niepełnosprawnych, a także dzieci i młodzieży zagrożonej patologiami społecznymi, osób chorych psychicznie oraz innych osób potrzebujących wsparcia. Wolontariusze fundacji organizują ponadto zajęcia edukacyjne w szkołach i przedszkolach, podczas których uczą właściwych zachowań wobec psa i bezpiecznego kontaktu z psem. Pod opieką Fundacji Dogtor znajduje się około 200 osób.

***
6 maja 2013 r. przy okazji przekazania nowej przestrzeni wystawienniczej Centrum Designu Gdynia w rozbudowanym Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym w Gdyni odbył się wernisaż wystawy prac młodych talentów pt. „Młodzi na start".
Jest to ekspozycja pokonkursowa, zorganizowana przez redakcję magazynu ELLE Decoration - jedyny na polskim rynku międzynarodowy magazyn wnętrzarski. Celem konkursu „Młodzi na start" było wyłonienie najciekawszych projektów przygotowanych w oparciu o hasło „Ikony designu oczami młodych projektantów". Temat miał sprowokować młodych twórców do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę oznacza inspiracja, aby przywrócić właściwe znaczenie tego słowa, często mylnie odbieranego jako synonim kopiowania i naśladownictwa. Za inspirację dla projektantów posłużyły trzy meble - ikony designu autorstwa światowej klasy, międzynarodowych projektantów: Home Desk - autor: George Nelson, Organic Chair - autorzy: Charles Eames i Eero Saarinen, Coffee Table - autor: Isamu Noguchi. Projekty musiały także spełniać trzy kryteria: innowacyjność, funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Dzięki rozbudowie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego zwiększyły się możliwości promowania projektantów przez Centrum Designu Gdynia. Ekspozycja pokazuje potencjał i talenty polskich twórców.
Wystawę można oglądać codziennie do 14 czerwca w godz. 11.00 - 19.00.
Wstęp wolny.

***

Towarzystwo Przyjaciół Orłowa wraz ze Szkołą Podstawową nr 39 w Gdyni im. kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza zapraszają do zwiedzania ciekawej wystawy w Domku Żeromskiego. Jest ona plonem Wojewódzkiego Konkursu Form Przestrzennych i Modelarskich pt: „Latarnie Morskie Polskiego Wybrzeża". Inicjatorem konkursu i wystawy jest Sabina Dawidowska, dyrektor szkoły będącej głównym organizatorem.
Patronat honorowy objęło Miasto Gdynia, współpraca: Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Liga Morska i Rzeczna, gdyński oddział Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
Na konkurs uczniowie przynieśli 84 latarnie będące efektem pracy całych rodzin
Zwiedzający będą mogli podziwiać kreatywność i niezwykłą precyzję uczestników konkursu. Z eksponowanych na wystawie kilkudziesięciu najlepszych prac konkursowych część powstała w oparciu o tradycyjne techniki modelarskie, inne z kolei wyróżnia nowatorstwo tematu i formy, dzięki czemu wystawa zyskała na różnorodności.
Ekspozycja jest dostępna w siedzibie TPO na I piętrze Domku Żeromskiego w soboty i niedziele w godz. 11.00 - 17.00, wejście od ul. Zacisznej do końca czerwca. Wstęp wolny.

***

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do swojej Fili nr 18 (ul. Kartuska 20, Chylonia) na wystawę prac dzieci „Moja pierwsza książka", które powstały podczas warsztatów manualnych z Małgorzatą Jarocką, plastyczką, ilustratorką książek dla dzieci, nauczycielką w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni.
Podczas zajęć dzieci stworzyły swoje własne ilustracje, inspirowane książkami m.in. Tove Jansson czy Iwony Chmielewskiej.
Wstęp wolny.
Wystawa potrwa do 21 maja 2013 r.

***

Galeria Sztuki Współczesnej „Od czasu do czasu" (ul. Armatorów 31) wraz z Ewą i Zbyszkiem Pilachowskimi zapraszają do oglądania wystawy: Michał Zaborowski „Malarstwo i rysunek". Prace powstały w ostatnich latach, większość z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Michał Zaborowski swoje prace eksponuje w kraju i za granicą podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany, wyróżniany wieloma stypendiami na całym świecie. Wystawa prezentowana do 31 maja 2013 r. Galeria otwarta od wtorku do piątku w godz. 12.00 - 18.00, w soboty od 11.00 do 16.00. Tel. 58 624 84 03, 507 077 363.

***

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni przy ul. Abrahama 86, na wystawę „Nieskończone" (wejście od ul. Władysława IV).
Autorki wystawy: Beata Cedrzyńska (ASP/PJWSTK Gdańsk), Natalia Czarcińska, Joanna Dudek i Monika Izabela Kostrzewa (UAM/WPA Kalisz) zgodziły się podzielić „kuchnią artystyczną" - ukrytym zbiorem myśli, inspiracji i fascynacji, które pojawiają się jako etapy pomiędzy skupionymi i dojrzałymi formami wypowiedzi.
Z za „kotary" wyłonią się obrazy, fotografie, instalacje malarskie i multimedialne oraz projekty użytkowe. Kurator wystawy: Joanna Dudek.
Wystawa prezentowana będzie do 28 maja 2013 r. Więcej informacji na stronie internetowej: www.eraartprofile.pl lub pod nr tel. 58 622 33 11.

***

Klub MW „Riwiera" zaprasza na wystawę „Woda" Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa (ponad 50 zdjęć) jest pierwszą tegoroczną ekspozycją zbiorową członków stowarzyszenia. Zdjęcia powstały w ciągu kilku ostatnich lat. Przedstawiają wodę jako temat dający wiele możliwości interpretacyjnych. Wystawę można oglądać do 17 maja 2013 r.

***

Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) zaprasza do swojej Galerii na wystawę malarstwa (batik) „Woskiem malowane". W wystawie biorą udział uczestniczki zajęć prowadzonych przez artystę plastyka Wandę Frąckowską.
Autorkami prac są: Irena Sulkowska, Danuta Rodak, Urszula Dudzik, Ligia Siwa, Janina Hoszowska, Aleksandra Sobczyk, Barbara Preuss, Zofia Rusowicz, Maria Wiosna-Adamowicz, Lidia Szczypek, Jadwiga Klebba. Grupa działa przy Fundacji FLY w Gdyni. Wystawa potrwa do 15 maja br. Ekspozycję można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30.

***

Pomorska Komisja Fotografii Krajoznawczej PTTK w Gdyni zaprasza na wystawę fotograficzną Bolesława Okuniewskiego, artysty gdyńskiego z PTTK zatytułowanej „BARWY ZŁOTEJ JESIENI" do Minigalerii Klubu Turysty OM PTTK w Gdyni przy ul. 3 Maja 27. Wystawa czynna jest do 31 maja 2013 r. w godz. 10.00 - 17.00.
Na wystawie pokazane są zdjęcia z al. Marszałka Piłsudskiego w Gdyni oraz z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (okolice Gdyni Karwin) w jesiennym słońcu 2012 r.

***

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do oglądania wystawy prac dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury „Tak widzimy świat".
Prace wykonane są przez dzieci w wieku 4-6 lat pod kierunkiem Klary Wicenty - artysty plastyka oraz Agnieszki Karsznia z pracowni Liczące szkraby.
Wystawę można oglądać w Filii nr 3 MBP przy ul. Morskiej 113 na Grabówku. Wystawa prezentowana do końca maja br.