UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie.  UWAGA. W piątek 30.09.2022r. w budynku Urzędu Miasta Gdyni zostanie przeprowadzona próbna ewakuacja. Więcej informacji w komunikacie. 
1099 (699) 2013-05-17 - 2013-05-23

18/19 maja GDYŃSKA NOC MUZEÓW

„Noc Muzeów" wpisała się na stałe do kalendarza majowych atrakcji kulturalnych w Gdyni. Z 18 na 19 maja 2013 r. będzie można zajrzeć do tych miejsc, które na co dzień dla zwiedzających są niedostępne. Przygotowano także inne atrakcje. Edycja 2013 to możliwość odwiedzenia aż 14 miejsc, nie tylko w centrum miasta.

Aby dotrzeć do wszystkich, tej właśnie nocy, uruchomiona będzie specjalna linia autobusowa NM. Rozkład jazdy można znaleźć na stronach: http://www.zkmgdynia.pl/ oraz http://www.gdyniakulturalna.pl/.

Zapraszamy także do udziału w konkursie fotograficznym. Zdjęcia wykonane podczas „Nocy Muzeów" należy przesłać mailem na adres: wydarzenia@gdyniakutluralna.pl. Najlepsze będą nagrodzone zaproszeniami na imprezy kulturalne w mieście.

Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
www.muzeumgdynia.pl
wstęp 1 zł
Jedna noc, dwa wernisaże - jubileuszowej wystawy Muzeum oraz malarstwa na jedwabiu Dory Hory. Do tego retrospektywna wystawa fotografii Krystyny Łyczywek, multimedialna projekcja na fasadzie budynku i otwarte wejście na taras widokowy.
Dla najmłodszych strefa mądrych zabaw z Julianem Tuwimem, bajki z projektora i inne niespodzianki.

Domek Abrahama
ul. Starowiejska 30
www.muzeumgdynia.pl
wstęp 1 zł
W Domku Abrahama „Ginące zawody" i wystawa zdjęć ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni. Masz odwagę? Sprawdź, co straszy w piwnicy i na strychu. Po zmroku pokaz multimedialny na elewacji kamienicy przy Domku.

Muzeum Emigracji w Gdyni
Cukiernia Delicje, ul. 10 Lutego 27
www.muzeumemigracji.pl
wstęp bezpłatny
Wystawa fotografii Janusza Uklejewskiego dokumentująca życie miasta, prezentacja książki Małgorzaty Sokołowskiej „Dni bezciastkowe. Gdynia w latach 1945-1956" oraz pokaz „Delicje w PRL-u". Na stojących w kolejce do lokalu czekają kartki na wyroby cukiernicze i inne specjały rodem z PRL. Także sesja fotograficzna.

Muzeum Marynarki Wojennej
ul. Zawiszy Czarnego 1B
www.muzeummw.pl
wstęp bezpłatny
Grupy rekonstrukcyjne i spotkanie z pilotem z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa, opowieści, filmy, prezentacje i koncerty.
Występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i zespołu "Riwiera". Entuzjaści "Morskich Opowieści" podejmą próbę pobicia rekordu w odśpiewaniu szanty. Na wszystko będzie można popatrzeć z góry - atrakcje linowe przygotowała ekipa z Adventure Parku. Bezpłatny wstęp na pokład ORP „Błyskawica".

Żaglowiec - Muzeum Dar Pomorza
nabrzeże, al. Jana Pawła II
www.cmm.pl/darpomorza
wstęp 1 zł
Legendarna Biała Fregata zaprezentuje swoją historię i stylowe wnętrza, w których mieszkali i pracowali marynarze. Pokaz prac linowych, warsztaty powroźnicze oraz zajęcia sprawnościowe dla dzieci.

Dworzec Gdynia Główna
ul. Plac Konstytucji 1
www.gdynianowaglowna.pl
wstęp bezpłatny
Spacer z audioprzewodnikiem po najciekawszych miejscach dworca w Gdyni. Każdy z szesnastu punktów to kolejna zaskakująca historia, ale także opowieść o odkryciach, na jakie natrafiono podczas prac budowlanych w ramach inwestycji zrealizowanej w latach 2010 - 2012.

Otwarte Pracownie
Dalmor, ul. Hryniewickiego 38
wstęp bezpłatny
Budynek Dalmor 38, nieformalna siedziba twórców gdyńskiej sztuki alternatywnej, otwarty dla zwiedzających. Wystawa prac Mariusza m-city Warasa, Jacyndola, SEIKONA, Rafała Chomika, Igora Tarasiewicza i Mateusza Żywickiego, pokazy multimedialne, występ eksperymentalnego zespołu Her Hair. Dorota Terlecka, Kasia Żywa-Królak i Anna Grabowska przygotowały interaktywną instalację z manekinów, intrygujące maski i nietypowy poczęstunek.

Klub Filmowy
ul. Waszyngtona 1
www.klubfilmowy.pl
wstęp bezpłatny
Blok shortów składający się z pięciu filmów prezentujących rozmaite techniki animacji - począwszy od tradycyjnej rysunkowej 2D, poprzez lalkową, aż po animację „żywego planu". W programie: „Maska" Braci Quay, „Snępowina" Marty Pajek, „Lucky Day Forever" Alka Wasilewskiego, czarna komedia „Brzytwa" Grzegorza Koncewicza oraz „Labirynt" Jana Lenicy - jedna z najważniejszych animacji w historii światowego kina.

Traffic Design
YMCA ul. Żeromskiego 26 (zbiórka)
www.trafficdesign.pl
wstęp bezpłatny
Spacer szlakiem murali w kwartale, ul. Żeromskiego - Św. Wojciecha - Portowej - Św. Piotra. Kilkanaście prac stworzonych przez ponad 20 artystów, w tym czołówkę twórców polskiego street art'u. Organizatorzy ujawnią też szczegóły dotyczące trzeciej edycji festiwalu, która rozpoczyna się 22 czerwca.
Start pod budynkiem YMCA o godz. 19.30 oraz 23.00.

Muzeum Motoryzacji
ul. Żwirowa 2C
www.gdynskiemuzeummotoryzacji.pl
wstęp 1 z
ł
Wspaniałe Mercedesy, Bentley, kolekcja samochodów amerykańskich i niemieckich oraz 24 motocykle różnych marek. Od godz. 20.00 do 23.00 wyścigi samochodów zdalnie sterowanych.

Galeria Od Czasu Do Czasu
ul. Armatorów 31
www.galeriaoddo.pl
wstęp bezpłatny
Wystawa obrazów i rysunków warszawskiego malarza Michała Zaborowskiego połączona z prezentacją multimedialną jego twórczości oraz promocją nowej edycji „Przewodnika po galeriach sztuki współczesnej" autorstwa Kamy Zboralskiej.

Galeria 3A
ul. Łużycka 3a
www.3aprojectspace.wordpress.com
wstęp bezpłatny
Multisensualna wystawa Joanny Jurgy - „Xibalba", która w wolnym tłumaczeniu oznacza „Miejsce strachu". Artystka szuka odpowiedzi na pytania dotyczące przemijania, odradzania, życia i śmierci, ciemności i jasności, bieli i czerni, czyli odwiecznego kręgu karmy w symbolach pradawnych i egzotycznych. Justyna wykorzystuje różne techniki od performance po instalacje.

Cafe Vademecum
ul. Świętojańska 5-7
www.vademceumgdynia.oswd.pl
wstęp bezpłatny
Zajęcia malarskie oraz otwarte warsztaty świata Władcy Pierścieni i Warhammera. Zajęcia poprowadzą czołowi gracze ligi polskiej i europejskiej, którzy na potrzeby rozgrywek udostępniają własne zwycięskie armie. Dla odwiedzających kawa gratis.

Izba Pamięci Kasy Stefczyka
ul. Legionów 126-128
http://www.kasastefczyka.pl/
wstęp bezpłatny
Archiwalne dokumenty, stare sejfy, pamiątkowe pieczęcie. Projekcja filmu o Franciszku Stefczyku, patronie Kasy (emisje o pełnych godzinach, od godz. 19.00 do 23.00). Warsztaty edukacji finansowej dla najmłodszych. Własnoręcznie wybij swoją pierwszą monetę.


Wszystkie obiekty będzie można odwiedzać od godz. 19.00 do 1.00.
Spacery po gdyńskim dworcu rozpoczną się o godz. 16.00 i potrwają do 21.00.