1099 (699) 2013-05-17 - 2013-05-23

Dzień Morświna w Gdyni

19 maja 2013 r. przy pomniku Morświna w al. Jana Pawła II świętować będziemy po raz jedenasty Międzynarodowy Dzień Bałtyckich Morświnów. Stacja Morska IOUG w Helu tradycyjnie już zaaranżuje stoisko informacyjne zaopatrzone w modele morświnów naturalnej wielkości.

Stoisko otwarte będzie w godz. 10.00 - 18.00.

Morświny są jednym z najmniej znanych ssaków żyjących w Bałtyku. Jako jedyne walenie na stałe zasiedlają południowe wody Morza Bałtyckiego. Obecnie są gatunkiem skrajnie zagrożonym wyginięciem i znajdują się pod ścisłą ochroną.

Pracownicy Stacji Morskiej wyjaśniać będą m.in. na czym polega projekt ochrony tych małych waleni. Działania te mają na celu eliminację przyłowu w tym akwenie (czyli przypadkowego zaplątania się w sieci rybackie).

Do realizacji tych celów wykorzystywane są dwa narzędzia technologiczne: PODy i pingery. Właśnie w niedzielę wszyscy zainteresowani będą mogli przekonać się jak te urządzenia wyglądają, jak są zbudowane oraz na czym polega ich działanie.

Na stoisku będą po raz pierwszy tablice interaktywne, dzięki którym będzie można posłuchać mowy wielorybów, delfinów i waleni.