Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
1099 (699) 2013-05-17 - 2013-05-23

Szwedzkie Malmö pamięta o polskich bohaterach

Szwedzkie Malmö pamięta o polskich bohaterach1 maja 2013 r. na cmentarzu Östrakyrkogården w Malmö, przy Obelisku Pamięci w kwaterze polskiej nr 5, odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna zorganizowana przez: Polski Związek Szerzenia Kultury w Malmö, Polską Misję Katolicką w Malmö i Międzynarodową Asocjację Kobiet Polskich Polka w Malmö.

Uroczystość połączona była z rocznicami przypadającymi w kwietniu i maju: 73. rocznicą Zbrodni Katyńskiej, 68. rocznicą przybycia do Szwecji byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych tzw. Białymi Autobusami Szwedzkiego Czerwonego Krzyża, 68. rocznicą zakończenia II Wojny Światowej, 3 rocznicą święta „Żołnierzy Wyklętych i 3 rocznicą Tragedii Smoleńskiej oraz 222 rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja i świętem Matki Boskiej Królowej Polski.

Podczas uroczystości odsłonięto dwie tablice poświęcone pamięci trzech komandorów, którzy zostali zamordowani przez reżim komunistycznej Polski:

kmdr. Stanisława Mieszkowskiego - Dowódcy Floty RP;

kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego - Szefa Artylerii Marynarki Wojennej RP;

kmdr. Jerzego Staniewicza - Szefa Wydziału Marynarki Wojennej Sztabu Generalnego WP.

Tablicę ufundowali: mieszkańcy Gdyni przy współpracy z Marynarką Wojenną RP.

Tablicę Pamięci Lotników Polskich, walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej - o wolność Polski i Europy - ufundowało Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego - Oddział w Gdyni.

W uroczystości udział wzięli: pełniący obowiązki Konsula Generalnego RP w Malmö - Konsul Bartosz Grodecki, Członek Prezydium Kongresu Polaków w Szwecji - Marek Małachowski, kilkunastoosobowa delegacja z Polski z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni Jerzym Miotke. 

Szwedzkie Malmö pamięta o polskich bohaterach

Szwedzkie Malmö pamięta o polskich bohaterach