1103 (703) 2013-06-14 - 2013-06-20

Baltic Moot Court - prawnicze szranki w Gdyni!

II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni jest uczestnikiem międzynarodowego projektu Baltic Moot Court. To wydarzenie, które ma swój początek w Hadze w 2012 r. podczas podczas International Moot Court dla uczniów szkół średnich, zorganizowanego przez amerykańskie stowarzyszenie prawników - MENTOR.
W International Moot Court w Hadze wzięło udział 8 drużyn z 6 krajów świata: USA, Holandii, Rosji, Wenezueli, Argentyny i Polski. Grupa uczniów z klasy o profilu prawniczym z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni zdobyła wówczas nagrodę za najlepszą pracę zespołową.
Podczas zawodów w Holandii kierująca grupą uczniów Anna Ćwiklińska-Rutka - nauczyciel języka angielskiego prawniczego w II LO zainicjowała wraz z rektorem Instytutu Prawa im. Księcia Oldenburgskiego w Sankt Petersburgu Arkadym Gutnikovem wspólne przedsięwzięcie jakim jest Baltic Moot Court. Rywalizują drużyny z Warszawy z Liceum im. Stanisława Staszica, z Sankt Petersburga z Instytutu Prawa oraz z Gdyni z klasy II prawniczej II LO.
Pierwszy etap Baltic Moot Court odbył się w Warszawie w dniach 18 - 24 marca. Drużyna II LO odniosła pierwszy sukces. Zespół obrony w składzie: Aleksander Bury, Justyna Skopińska, Stanisław Boguszewski i Jakub Sobolewski zajął I miejsce, a drużyna oskarżenia, czyli Mateusz Kordyl, Roksana Kłapkowska, Marcela Piwowar oraz Martyna Jaks - II miejsce.
Następny etap miał miejsce w dniach 28 kwietnia - 3 maja w Sankt Petersburgu. Uczniowie z Gdyni po raz kolejny zdobyli wyróżnienia za najlepszą prezentację obrońcy - Justyna Skopińska oraz oskarżyciela - Mateusz Kordyl. W Petersburgu do konkursu dołączył zespół młodzieży z Hagi.
Finał zawodów odbędzie się w Gdyni, w dniach 17-22 czerwca. Inauguracja w Teatrze Miejskim, 17 czerwca o godz. 10.00. W programie m.in. wykład prof. W. Lamentowicza pt. „Regular and irregular soldiers in wars of the 20th century" oraz przedstawienie „Dwa Światy?" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz dzieci z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Obłuża. Zawody odbędą się na Wydziałach Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Finałowa rozprawa między zwycięskimi drużynami będzie miała miejsce w Sądzie Rejonowym w Gdyni, 21 czerwca ok. godz. 15.00.
Na wydarzenia wstęp wolny.
Patronat honorowy prezydenta Wojciecha Szczurka.
Dzięki uczestnictwu w tego typu zawodach uczniowie mają doskonałą okazję zdobyć i pogłębić wiedzę z zakresu międzynarodowego prawa karnego, praw człowieka, przepisów międzynarodowych, sposobu przygotowywania linii obrony i oskarżenia, doskonalą umiejętności językowe. Ponadto uczą się pokonywania stresu związanego z występem publicznym.